ארון הברית

תורה, ספר "שמות", פרשת "תרומה", פרק כ"ה, פסוק כ"ב:

"ונועדתי לך שם ודברתי אתך מעל הכפרת מבין שני הכרבים אשר על ארון העדת את כל אשר אצוה אותך אל בני ישראל."

ארון הברית נקרא "ארון הקודש", שזה ארון שנעשה במיוחד ובתוכו נשמרים לוחות הברית. מעליו ממוקמים דמויות של שני כרובים (מלאכים, ציפורים), שמכסים את הכפורת של הארון עם הכנפיים, ובין הכנפיים הללו נשמע קולו של הבורא.

בעצם, זהו לא תיאור של חפצים פיזיים, אלא של כוחות ותכונות רוחניים. חכמת הקבלה מדברת רק על הרצון, החומר היחיד שקיים בטבע.

הארון או "ארון הקודש" מסמל את הרצונות המתוקנים של האדם.

התחום הכי עליון שאותו ניתן לתקן, נקרא "כרובים" (מהמילה "להתקרב", להשתוקק). המרחק בין הכרובים מסמל רצון, שכל הזמן מכוון ומשתוקק כלפי מעלה, קדימה, כלפי המדרגה הבאה. הוא צריך להגיע לכזה מצב, כאשר יהיה לגמרי מכוון לבורא. לכן מהצורה העליונה ביותר של הרצונות המכוונים לבורא, משם, לפי חוק השתוות הצורה בין תכונות הבורא ותכונות הנברא, האדם שומע את קולו של הבורא. שם הפנייה שלו לבורא באה במגע עימו.

למטה מהמצב הזה ישנו רצון פחות מתוקן, שאותו מסמל "ארון הקודש" עצמו, בית הקיבול של הקדושה. הקדושה, מסמלת את תכונת ההשפעה והאהבה.

תכונת "מלכות" שעלתה ל"בינה", נקראת "תכונת ההשפעה", וכאשר היא עולה מ"בינה" ל"כתר", אז נקראת תכונת האהבה. לכן ארון הקודש, זה בית קיבול של התכונות האלה.

בתורה מתואר תהליך ייצור של ארון הברית, כלומר מראים מאילו רצונות, באיזה קשר ביניהם אנחנו צריכים להרכיב את עצמנו, את הנשמה שלנו.

אנחנו אוספים ומרכיבים את כל חלקי הרצון ברצף ובעקביות, והם יוצרים הידמות לבורא. לכן הנשמה נקראת "אדם", מהמילה "דומה", דומה לבורא. זוהי העבודה שלנו ב"קו האמצעי", בין הכרובים, קווים ימין ושמאל, איפה שמתרחש הגילוי של הבורא.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 12.08.2013

ידיעות קודמות בנושא:
דרגת "משה"
מקום לגילוי הבורא
מקדש בליבו של אדם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/lBk98

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest