דף הבית / אקטואליה / אנשי המסך

אנשי המסך

ראיתי כתבה שמדברת על כך שהצעירים תופסים היום חומר חדש בצורה מהירה ובנפח אחר, הם אינם קוראים ספרים, מהירות השינויים סביבם גדלה פי 50 ומופיעים אופנים שונים של עיבוד המידע.

ילדים מסתכלים אחרת על העולם. התפיסה שלהם לא רציפה, לא עקבית והיא אינה בצורה של טקסט. הם רואים את התמונה בכללותה ותופסים את המידע לפי עיקרון של קליפ. יש להם צורך רק בציור כללי.

לפי חשיבה של קליפים (חשיבה קליפית) עובד גם בית הספר, ספרי לימוד הם לא ספרים. תלמידים קוראים חלק קטן אחד, אחר כך כעבור שבוע, חלק אחר, ובאותו הזמן הם קוראים עוד חלקים קטנים מעשרה ספרי לימוד אחרים. בסופו של דבר בית הספר באופן ממשי מציע קליפים.

אבל, כמובן שנשמרת כמות מסוימת של ילדים עם סוג חשיבה עקבי ורציף, שצריכים נפח חד גוני ועקבי של מידע. לא במקרה לאנשים עם סוג פסיכולוגיה ישן קוראים אנשי הספר, ואילו לאנשים עם סוג פסיכולוגיה חדש קוראים אנשי המסך.

עוד לפני 50 שנה המכונה הייתה מורכבת מ-500 פריטים, והיה צורך במומחה טוב שימצא את הפריט ויחליפו. היום את הטכניקה עושים מבלוקים, שולפים את כולו ומיד מכניסים אחר. כבר אין צורך בכישורים כפי שהיו מקודם. לכן מתרחשת ירידה בכישורים ובמיומנויות. אנשים עם חשיבה קליפית לא יכולים לבצע ניתוח ובירור לוגי מעמיק ולא יכולים לפתור בעיות רציניות.

אחוז קטן מאוד של אנשים עמידים ומקצועיים מלמדים את הילדים שלהם ללא מחשב, מוזיקה קלאסית וסוגי ספורט הולמים. כלומר מחנכים אותם לפי העיקרון הישן שמסייע לעיצוב חשיבה עקבית ורציפה ולא לחשיבה קליפית. דווקא תקשור ישיר וחי, נותן משהו שאין לו תחליף.

עצה למרצים באוניברסיטאות: "אל תמליצו לתלמידים שלכם על ספר, אלא תמליצו על פרק מתוך הספר, והכי טוב על איזו פסקה". מוכרים בחנויות שמים לב, שספרים עבים מ-300 דפים, נקנים לעיתים רחוקות ואפילו לא מעיינים בהם. אנשים מעדיפים לעסוק בסוגים אחרים של בידור.

החשיבה הקליפית היא תוצאה בלתי נמנעת של התפתחות החברה המודרנית, זהו הכיוון של הציביליזציה. אבל מי שהלך לפי הקו של החשיבה הקליפית, כבר לא יהפוך להיות אליטה. כך שמתרחש ריבוד בחברה. לכן, אלו שמאפשרים לילדים שלהם לשבת שעות מול מסך המחשב, לא מכינים עבורם את העתיד הטוב ביותר.

אחרי שראיתי כתבה זו חשבתי שהעתיד שלנו הוא חדירה לתוך הטבע, לתוך מערכת ההנהגה שלו, אותה מסבירה לנו חכמת הקבלה. מערכת החינוך קרובה לגישה המסורתית, אבל היא מכניסה את האדם עמוק יותר לתוך עולם של בירור פנימי, למעלה מהטבע שלו, והיא מרחיקה אותו מהחשיבה הקליפית. המקובל צריך לשלוט בחשיבה זו, כדי שיוכל להסביר בקצרה להמונים את טכניקות השימוש בחכמת הקבלה, לצורך גילוי של המערכת ברמה שלהם.

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/LAwbv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest