דף הבית / משבר עולמי / אנחנו חלק מהטבע

אנחנו חלק מהטבע

דעתו של נ. מויסייב (MOISEYEV.N), חבר באקדמיה הרוסית למדעים:

הצבת המשימה: צריך לדעת להסביר, שבני האדם הם גם חלק מהטבע ואנחנו מתקיימים לפי החוקים שלו, ההיגיון והשכל שלו. ושהפרת ההיגיון הזה הוא הרסני לחברה. כבר בהרצאה הראשונה צריך להסביר שיש לאדם חופש בחירה שיכול לפתוח לו את העתיד, ובאותו הזמן יכול להווה עבורו סכנה קטלנית. צריך ללמוד לדבר בצורה פשוטה על הדואליות הזאת, על הסתירה הזאת שמהווה את מהות המדעים על האדם והתנהגותו בטבע, העמימות של התגובות שלו, ומהותה של האינטליגנציה.

חייבות להיות תפיסות שונות: ההבדלים בין האנשים, תנאי החיים שלהם, גורמים לפרשנויות שונות. אין צורך לפחד מההבדלים הללו. הם עוזרים לראות את הנושא מנקודות מבט שונות.

האדם שייך למערכת: היקום הוא מערכת, כלומר, אוסף מרכיבים הקשורים ביניהם. גם מערכת השמש, גם כדור הארץ, גם האדם – הם חלק מהמערכת הזאת. אותו האדם ששייך למערכת, יכול ללמוד את תכונותיה רק מבפנים, רק מה שנגיש לחלק המסוים שסובב אותו.

זו הסיבה שאנשים מסוגלים להשיג רק חלק מסוים של מאפייני היקום. וכך יהיה תמיד: לא משנה כמה המדע יתפתח, לנו יהיה נגיש רק המידע המצומצם ביותר עליו. אנחנו תמיד נדע רק חלק קטן ממשמעותו של היקום, רק את החלק הסופי של קבוצה אין סופית.

תקופות של התפתחות רגועה מתחלפות באסונות בלתי נמנעים: להבין את ההווה, ויותר מזה – להסתכל מעבר לאופק, ניתן רק אם יודעים את תהליך ההיווצרות של האדם כמין הביולוגי, התרבות של האדם ושל הציביליזציה כולה. צריך לדעת את המקורות ומאפייני התהליך של הארגון העצמי של הביוספרה, אשר בעצם ייצרו את האדם. ואנחנו כבר יודעים הרבה. אנחנו יודעים, למשל, כי תקופות של התפתחות רגועה מתחלפות על ידי אסונות בלתי נמנעים, אשר מעבירים את דרכי ההתפתחות לערוצים חדשים.

מוגלי לא היה הופך לאדם: התופעה של העולם הרוחני, היא ההשפעה של התפתחות אבולוציונית, אך לא ביולוגית, אלא חברתית. הייתי במיוחד מנתח את הדוגמה מהסוג של מוגלי, והייתי מסביר מדוע הוא לעולם לא היה יכול להפוך לאדם. האם פרויד הבין את זה?

הריבוי החברתי: חשוב להסביר את התופעה של הרב תרבותיות כעירבון ליציבות החברה, כמקבילה למגוון הביולוגי. לשם כך, נוח להשתמש בדוגמה של הטיעונים של רוסו ולהראות היכן הוא צדק והיכן הוא טעה.

ידיעות קודמות בנושא:
השלב הבא בהתפתחות האנושות
השכל ומנגנוני האבולוציה
הטבע כולו גוף אחד

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/gW8zg

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest