אמונה וידע

שאלה: מה נקרא בחכמת הקבלה "אמונה", ומה נקרא "ידע"?

תשובתי: בחכמת הקבלה אמונה נקראת תכונת ההשפעה, היכולת להתעלות מעל האגו שלי. כלומר בניגוד לאגו שדורש ממני: "תקבל, תיקח!", אני יכול לעלות מעל הרצון הזה של לקבל, לקחת, לחטוף, כלומר לא לעבוד עם הרצונות האגואיסטיים שלי למלא את עצמי בכל סוג של תענוג. במילים אחרות, אני עושה צמצום על הרצונות שלי. הרצונות נשארים, אבל אני מצמצם אותם, נמצא למעלה מהם. לפעולה כזאת אנחנו קוראים "אמונה למעלה מהדעת".

ידע נקרא הרצונות האגואיסטיים שלי, מפני שבהם אני מקבל, מרגיש את עצמי, את הגדלות שלי, את הביטחון, את הטעמים.

שאלה: כלומר אלו הרצונות, הרְגשות והאֵמוציות הטבעיים שלי?

תשובתי: כן. והם כולם נקראים "טעמים" או "ידע". אלה הם הרצונות הבסיסיים שלנו: אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, מושכלות. מושכלות וידע, אלה הרצונות האגואיסטיים הגדולים ביותר. ואחריהם באה האמונה, בכך  שאני מתעלה מעל לכל הרצונות הללו, אני עובד איתם לא כדי למלא אותם, אלא כדי להתעלות מעליהם.

שאלה: למה החכמים קראו לזה "אמונה"?

תשובתי: מפני שזו תכונת השפעה, תכונת ה"בינה", בהשוואה לתכונת הקבלה, ה"מלכות".

שאלה: האם כוונתך שזו תכונה שאינני מרגיש ברצונות הטבעיים שלי, ולכן עליי להאמין בכך?

תשובתי: לא. זו תכונה שנרכשת בהדרגה, בהשפעת הכוח העליון, האור העליון. אין לזה שום קשר לאמונה בעולם שלנו, שבה אני משתחווה למישהו או למשהו בעיניים עצומות, ומקבל את כל מה שאומרים לי. כאן אני קובע לעצמי במה אני רוצה להאמין, מה אני רוצה להעריך בהשוואה לְמה שמעריך האגואיזם שלי. כלומר האמונה הזאת מעלה אותי מעל לאגואיזם שלי. בהתאם לכך, מעל הדרגה של האגואיזם שאני יכול לעלות, אני נמצא בה באמונה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "יסודות של חכמת הקבלה", 01.04.2019

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/fdnxv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest