דף הבית / קבלה ומדע / טבע / "אוכל אשפה"

"אוכל אשפה"

הערה: המושג "אוכל אשפה", צובר פופולאריות בעולם. הכוונה למצרכי מזון שנזרקו מכיוון שפג תוקפם. אפשר להזמין מזון כזה הביתה תוך זמן קצר, עד שעה, כאשר מסעדות ובתי קפה צריכים לזרוק מנות לאשפה. מפתחי יישומים כינו את הפרויקט "אקולוגי," מפני שפסולת מזון היא  המקור השלישי בגודלו לפליטת גזי חממה.

מומחים אומרים שבבריטניה סופרמרקטים זורקים מזון בשווי 360 מיליון לירות שטרלינג. באיחוד האירופאי בכללות נזרקים למזבלה יותר מ–12 מיליארד טון מזון בשנה, שזה קרוב ל–1% של כל התוצר הגולמי המצטבר.

התייחסותי: אנחנו מתקרבים להבנה שכמות מצרכי המזון שאנחנו זורקים, משפיע באופן רע מאוד על הסביבה הסובבת, על האקולוגיה, ומשאיר המון בני אדם רעבים, רעבים למחצה וכדומה. עלינו לפעול בקשר לכך. לשם כך יש צורך דחוף בחינוך החברה. אינני חושב שהכול יעבור בצורה כזאת חלקה, שיפרישו ויחלקו. נדרשת מערכת עבודה של המדינה בנושא זה. הבעיה היא שאף ממשלה לא מעוניינת בדבר, פרט להישארות בשלטון ושאיבת המקסימום לעצמה, עבור חבריה מתוך השלטון..

עלינו להתחיל בתכנית חינוכית רצינית מאוד, שבאמת תחנך את כולם ללא יוצא מהכלל לכך שאנחנו מייצרים מוצרים לא חיוניים, כמות עצומה של מזון, מכוניות, לא משנה מה. בכך אנחנו מזהמים את הסביבה הסובבת שלנו, ואין לנו סביבה אחרת. משנה לשנה אנחנו רק מגדילים סביבנו את המזבלות ומצבורי הגרוטאות.

כמובן, שקיים כאן מאגר עצום של מזון. אם עד לפני 30-40 שנה, עוד היו מקומות שבהם לא נותר אוכל, אז היום יש עודף מזון בכל מקום. אם היינו יכולים לחלק אותו בצורה נכונה, אז לא היו לנו פליטים ומהגרים, לא היו מקרי מוות מרעב. לכולם היה כל מה שצריך.

שאלה: מה העיקרון לחלוקה נכונה, כדי שקטגוריות שונות של בני אדם לא ישתמשו במזון שפג תוקפו?

תשובתי: חינוך. אך ורק חינוך של בני האדם. שום דבר אחר לא יעזור.

יחס נכון של אדם לאדם, מאחר שכולנו חברים במערכת אחת, משפחה אחת. לזה צריך לחנך, את זה צריך להראות, לשכנע, להסביר כל פעם, מדי יום. בכל פעם האדם בכל זאת מתעורר בבוקר כאגואיסט, ושוב צריך "לדחוף את האף" שלו להכרה בכך, שהוא בסך הכול בורג קטנטן במכונה גדולה, והוא תלוי בה והיא תלויה בו.

שאלה: יש שיירים חיצוניים שתוקפם עומד לפוג. האם  גם לאדם יש "שיירים פנימיים", שעליהם הוא צריך לוותר?

תשובתי: כדי לנקות את עצמנו מבפנים, דרושה חברה נכונה, שתעבוד על האנושות ותעזור לה להתנקות ממחשבות רעות, מרצונות רעים. זה אפשרי רק בהשפעה של סביבה נכונה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 9.12.2018

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/lzmZm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest