דף הבית / אהבה / אגו ואהבה

אגו ואהבה

שאלה: האם התענוג מהרוחניות יכול להיות תענוג אגואיסטי?

תשובתי: כמובן. הרוחניות נקראת ההשפעה והאהבה. אין לי בעיה לאהוב אותך ולהשפיע לך אם זה יגרום לי להרגיש טוב! ואם לא, אז בשביל מה לי לאהוב אותך? זה נקרא "קליפה". זו אינה רוחניות אלא גשמיות. בכזאת צורה כל אחד מאיתנו מסוגל לאהוב. אני אוהב את ילדיי מפני שהם שלי, אך אם הם אינם שלי אין לי שום יחס אליהם. אני יכול לאהוב מישהו שבו תלויה הרווחה שלי, הטוב שלי, אך אם זה אינו המצב, אין לי צורך בו. במילים אחרות, אני משקיע ואוהב מפני שזה מביא לי רווח אישי. זו אינה השפעה ואהבה אלא ניצול הזולת.

להשפעה והאהבה שעליהן מדברת חכמת הקבלה אין שום שייכות לקבלה לטובת עצמי. אני אוהב את האדם הזה ורוצה שיהיה לו טוב, וזהו. זה גדול יותר מהאהבה שלנו לילדים. הרי את הילדים אנחנו אוהבים באופן אינסטינקטיבי. עליי להשיג אהבה לזולת שלא תיתן שום דבר לאגו שלי. ואם האגו יקבל משהו, זו כבר לא תהיה אהבה, אלא אני פשוט אוהב את עצמי וממלא את עצמי בעקיפין. אם כך, הכול תלוי ברצון. אז כיצד נבדוק את עצמנו?

אני דואג רק למה שקורה עם הזולת, ולא אכפת לי מה קורה איתי. לאהבה כזאת עלינו לעלות! כדאי לנו לדעת על כך, והטבע יחייב אותנו להגיע לכך. הרי לפי תוכנית הבריאה אנחנו צריכים להגיע להשתוות הצורה עם הבורא. הבורא הוא טוב ומטיב ללא כל יחס לעצמו. הרצון שלו הוא למלא אותנו, ורק זה נקרא אהבה.

כיצד להתקרב לכך? – רק האור המתקן יכול לשנות את הרצון הנוכחי שלי. הוא ברא את האגואיזם שלי וכעת הוא מעלה אותי מעליו ועושה נס: מוציא אותי ממצרים. לאחר שעליתי, אני מתחיל לתקן את עצמי. רק במהלך לימוד חכמת הקבלה ניתן להרגיש את אותו האור. כשהאדם קורא בספר הזוהר, הוא מתחיל לשים לב להשפעתו עליו. בלימוד עצמו קיים כוח שמשנה אותו. על כך נאמר: "בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין, כי המאור שבה מחזירו למוטב". רק אותו האור שאנחנו מושכים בזמן הלימוד יכול להחזיר אותנו למוטב. לכן בזמננו מתגלה חכמת הקבלה והופכת להיות נגישה לכולם.

מתוך תכנית הטלוויזיה "שאל את המקובל", 04.04.2010

ידיעות קודמות בנושא:
הפסיכולוגיה המטריאליסטית של האהבה
השפעה – אמיתית או אגואיסטית
אהבה זה חוק

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/yoVVK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest