דף הבית / כללי / אגואיזם והתנהגות של בעלי חיים

אגואיזם והתנהגות של בעלי חיים

photo_rav_gh70_012.jpg

שאלה: כלב משוטט רץ מתחת לגלגלי המכוניות בכביש מהיר בסנטיאגו, צילה, כדי להציל כלב אחר שנדרס. איזה חוק טבע יכול לבוא לידי ביטוי בבעלי חיים כאינסטינקט בהמי, שיכול להשפיע על הכלב ולהביא להתנהגות לא הגיונית בעליל?

תשובה: גם בבעלי חיים וגם באנשים אנו מבחינים בהתנהגות "לא הגיונית" בצורת הקרבה עצמית, עד כדי מוות לטובת החברה. התופעה נצפית גם בתאי הגוף שלנו, שמתים ומתחלפים באחרים, במושבות נמלים, דבורים וכדומה. הטבע כולל בתוכו גם התנהגות כזאת.

האגואיזם אינו התנהגות טבעית, בהמית, אלא רצון ליהנות דווקא על חשבון הזולת והשפלתו. זאת אומרת, כאשר טוב לי יחסית לאחרים, כאשר להם רע יותר מאשר לי, כאשר אני מודד ומעריך את עצמי יחסית לאחרים ועושה הכול כדי להיות "מעליהם". אם הרצון אינו נמדד יחסית לאחרים, הוא סתם רצון לקבל, להתמלא, ולא אגואיזם, ואותו אין צורך לתקן.

אבל גם הרצון ליהנות על חשבון האחרים עדיין אינו האגואיזם האמיתי. אגואיזם אמיתי, הוא רצון לנצל את הבורא לטובתי. כאשר אנחנו עוברים את המחסום, רק אז אנחנו מתחילים להרגיש אותו – את הרצון נגד הבורא. באופן כללי הוא נקרא "פרעה" ומורכב מ-613 רצונות.

הרצון הזה הוא שנשבר בחטא האדם הראשון, כשמתוך אהבה לבורא שאינה תלויה בדבר, נוצרה שנאת חינם כלפיו. את הרצון הזה צריך לתקן! הרצונות האגואיסטיים שלנו כלפי אחרים, הם רק תוצאה של אותו האגואיזם האמיתי.

ובכן, סדר הדברים הוא כזה: בהתחלה אנחנו מזהים ומתקנים את האגואיזם של העולם הזה בעזרת אור מקיף, עוברים את המחסום, מגלים בהדרגה את האגואיזם האמיתי בכל 613 הרצונות שלו, מתקנים אותו, ומגלים בתוך התכונות המתוקנות את הבורא.

פוסטים קודמים בנושא:
יש אמצעים לתקן את העולם!
ושוב על סיבות הייסורים שלנו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/i86nt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest