דף הבית / אהבה / אבן באבן

אבן באבן

מתוך איגרת מ' של הרב"ש:

"אם תשאלו, מה יכולים לעשות שכל אחד ואחד מרגיש בעצמו שיש לו לב אבן לגבי הרגשת חברו?

…העצה היא פשוטה מאוד, כי הטבע באש הוא, שכששוחקים אבן באבן יוצאת אש… אזי על ידי שחיקת הלבבות, אפילו שיהיו של איתנים, כל אחד מוציא חמימות מקירות ליבו, והחמימות גורמת לנצוצי אהבה, עד שמתרקם מזה לבוש של אהבה, ושניהם מתכסים בשמיכה אחת, היינו שאהבה אחת מסבבת ומקפת את שניהם, כי ידוע שדבקות מחברת שני דברים לאחד."

בתחילת עבודתו בקבוצה, האדם לא מרגיש שום דחייה מהאחרים. אבל ברגע שהוא מבין את הצורך להתחבר עם החברים, מפני שזהו האמצעי להשגת המטרה, הכלי לגילוי הבורא, שדווקא דרכו מושגים השפעה ודבקות, רק לאחר מכן הם נקראים "חברים", ולא לפני כן. וכאן מתחילות הבעיות. האנשים האלה כבר לא נראים לו זרים: כל אחד רוכש איזה צבע, צורה, הופך להיות רבגוני ויש בו כל מיני רגשות.

החברים מזמינים בו רגשות מורכבים מאוד, ולכן כבר לא קל לו להתחבר איתם. הוא כבר לא רוצה להתחבר איתם. הוא כבר לא רוצה להתחבק, לשבת בשולחן אחד איתם בסעודה, לרקוד ביחד. כל פעם משתלטות עליו מחשבות רעות שונות ביחסים עם האחרים, והוא מתחיל להרגיש, שלהתחבר איתם, זה לא עסק פשוט.

ככל שהוא מבין בנחיצות של החיבור, כך זה נראה לו יותר רחוק ולא מציאותי. כל פעם מתעוררות הפרעות חדשות יותר ויותר. דווקא על העבודה הזאת מספרת התורה, תחילה בצורה של סיפור על אברהם ויצחק, אחר כך על יעקב, בניו של יעקב ויוסף. ובסופו של דבר, העבודה הזאת הופכת לגלות מצרים, כאשר האדם מרגיש כזה ריחוק נוראי מהאחרים, שלא ניתן לדלג עליו, אי אפשר להתחבר.

ככל שהוא מנסה להתגבר על האגו שלו ולהתחבר עם האחרים, לא יוצא שום דבר. הוא חווה את "שבע שנות שובע", "שבע שנות רעב" וכל זה כלפי החיבור, כי כל המלחמה נגד היצר הרע היא רק על החיבור. בסופו של דבר, באות מכות מצרים, מכות על פרעה, שמחייבות את האדם להבין באופן סופי, שרק האור העליון יכול לעזור לו.

הוא מחליט שהוא לא יכול לחיות ללא אהבה חלוטה שתשבור את ליבו, והרסיסים של הלב הזה יחדרו ללבבות של החברים. הוא רוצה רק את זה ושום דבר יותר. כך הוא מתחיל לעבוד על האהבה, שלא מייד הופכת לאהבה אמיתית, אלא מתחילה מאיזה שהם חיבורים ראשוניים, אבל כבר נוצר לפחות איזה קשר.

מתוך ההכנה לשיעור, 16.05.2013

ידיעות קודמות בנושא:
להחליט ללכת על אהבה
מתי מופיעות בעיות רוחניות?
לחדור אל האהבה דרך בריקדות השנאה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Vi3Hm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest