דף הבית / המשבר ופתרונו / Homo economicus הוא אידיוט גמור

Homo economicus הוא אידיוט גמור

ידיעה: Homo economicus הוא אדם כלכלי, שתמיד שואף לרווח מקסימלי, הוא אגואיסט וחסר רחמים. נניח, שיש אדם נוסף, בלתי אנוכי ומוכן לעזור לאחרים ללא רווח גלוי לעצמו. מי מהם יהיה יותר מוצלח?

תיאוריית האבולוציה של דרווין ושיעורי הקפיטליזם טוענים, שהחזק מנצח. אבל מחקרים מ- 20 השנים האחרונות מוכיחים, כי עזרה הדדית (העדפת האינטרסים של האחרים) היא כדאית. אפשר למצוא בחיים דוגמאות של שיתופי פעולה והדדיות, כך שאת התנאים המיטביים יוכלו לקבל כמה שיותר אנשים. המדענים טוענים שבעולם המודרני יוכלו לשרוד רק אנשים שלא מסתכלים על טובתם האישית ומעדיפים את הצלחת החברה. לכן ארגונים שבנויים על אינטרסים פרטיים (למשל תאגידים שמעמידים את טובת בעלי המניות מעל לטובת החברה), לא יוכלו בעתיד להפיק רווח מהאפשרויות הקיימות, ועלולים להרוס את כדור הארץ. תאוות הבצע היא דבר רע, כך טוענים החוקרים, ובמקרים רבים להיות עם נטייה לתאוות בצע זה פשוט דבר טיפשי.

התייחסותי: המחקרים אמנם אינם שלמים, אבל נכונים. נותרת רק השאלה, באיזה אופן להעיר את 7 מיליארדי האגואיסטים האלה? שיטת ההשכלה והחינוך האינטגרליים מציעה את עצמה כשיטה לתיקון טבע האדם. אין ספק, כי במוקדם או במאוחר, זאת אומרת אחרי ייסורים, כולנו נגיע לצורך לממש אותה עלינו.

ידיעות קודמות בנושא:
האלטרואיזם ההכרחי של האגו
אבולוציה של שיתוף הפעולה ושל אלטרואיזם
האלטרואיזם מתחיל אחרי ההכרחיות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/UJ6Yx

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest