דף הבית / המשבר ופתרונו / Google ו-Apple, במקום היטלר וסטאלין

Google ו-Apple, במקום היטלר וסטאלין

שמעתי חוקר אחד מדבר על כך שההתפתחות שלנו מכוונת להיווצרות של טוטליטריות חדשה. הצורה הזאת של שליטה מזדחלת ובלתי אלימה, מהווה דיקטטורה שמשמידה כל מה שסודי, נסתר ופרטי. דווקא בימינו זו הדרך היעילה ביותר לשליטה ופיקוח על בני האדם.

תאגידים מהסוג של Google, עובדים ללא לאות על הנושא הזה והיום יש להם שליטה לא סתם על הרשת הגלובלית, אלא גם על החיים שלנו. ענקי האלקטרוניקה מכתיבים את הנורמות, מגדירים וקובעים מה טוב וכיצד צריכים להיות בנויים החיים של האדם. שליטה של חברות מסוג זה כוללת אינטרסים אישיים, ובאופן כזה יש לנו איום של טוטליטריות ללא צורה ברורה.

המודל הכלכלי של חברה נבנה על צבירת שליטה בזכות מידע שיש להם על לקוחותיהם. זה הופך לנקודת מפתח: לדעת את הרצונות של בני אדם הרבה יותר ממה שהם יודעים בעצמם. ולדעת מראש את רצונו של האדם, זו המטרה העיקרית של Google. דווקא בזה הוא טוען לשליטה.

הנסתר תמיד היה אופייני לאנשים, כמו מערכת חברתית. כולם מסתירים משהו זה מזה: ילדים מההורים, הורים מהילדים, בעל מאשתו, מנהלים מהעובדים שלהם והפוך.

השאלה היא, מה מסתירים אלו שמערערים את יסודות המדינה? הרס של מרחב אישי מוביל לשחיקה של ערכים ציבוריים ואזרחיים. כולם משפיעים עלינו, פוליטיקאים, אנשי ביטוח, ושאר המוסדות, החופש הולך ונעלם.

כל רעיון שמפורסם בתנאים של יחסים דיגיטליים וכלכליים, נתון לבירור מיידי, שגוזר גזר דין על האפשרות להשתמש בו למטרות רווח. כך מתרחש שינוי של תבנית חברתית ושל מסחריות של החיים האישיים.

אפילו חברה שבנויה על עקרונות של סוציאליזם לאומי, לא יכלה בזמנו לחדור לתחומים פרטיים מסוימים. אבל המציאויות של היום אינן מאפשרות לאדם היחיד להסתיר את ההעדפות שלו. יום אחד נרגיש שאיננו מסוגלים בעצמנו לכלום, שאיבדנו את האוטונומיה, האינדיבידואליות והעצמאות שלנו.

ואני חושב שדווקא גילוי כזה של התלות המלאה שלנו בסובבים יביא אותך למחשבה על כך שכולנו מקושרים באופן מלא ברשת אחת ויחידה של הטבע, ואנחנו צריכים לרכוש בתוכה את החופש שלנו דווקא בזה, כדי להיות כולנו כאחד שלם, בתוך ואהבת לרעך כמוך, ואז כל הרצונות והמחשבות שלנו יכולים להיות גלויים.

העניין הוא לא בשמירה על הפרטיות, אלא בתיקון של היחסים שלנו, עד לגילוי המלא שלהם ושל קשר הדדי.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/NlNrH

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest