דף הבית / המשבר ופתרונו / יחסים / 70 שנה להצהרה האוניברסלית של זכויות האדם

70 שנה להצהרה האוניברסלית של זכויות האדם

הערה: בדיוק לפני 70 שנה, הוכרזה הצהרת זכויות האדם באו"ם שנועדה להביא לשוויון  בין בני האדם. בתקופתנו מתרחש ההיפך הגמור, מהן  זכויות האדם?

תגובתי: ניקח לדוגמה את "הצהרת זכויות בעלי החיים", החזק שולט וטורף את החלש. אצל בני האדם הכול בנוי על שקר, על כיבוש ודיכוי ולכן "הצהרת זכויות האדם" נחוצה כדי לספר לעצמנו כמה אנחנו טובים ובעלי כוונות טובות. כך, בני האדם הרעים ביותר יכולים להצדיק את עצמם ולנהוג באנושות ככל העולה על רוחם.

בני אדם שוכחים שטבעם האגואיסטי לא יאפשר להם לעשות טוב זה לזה, אלא רק אם אדם "נמצא על רפסודה בלב אוקיינוס ויודע בוודאות שחייו תלויים באחרים", אז האגו עובד כדי לעזור לאחרים ולא בשום צורה אחרת. ברגע שתבין שאינך תלוי בהם, אתה מסוגל לדחוף את הרפסודה ושכולם יטבעו ורק אתה תנצל. כזה הוא הטבע שלנו ואין מה לעשות. אפשר לכתוב רומנים ולהסריט סרטים יפים, אך הכול  שקר עצמי.

"חכמת הקבלה" היא מדע עתיק, כמו האנושות החכמה, ולטענתה לא ניתן לשנות את הטבע האגואיסטי, אלא להיפך הוא יתפתח יותר ויותר עד שנתחיל "לטרוף" ולהכניע זה את זה, נכריח את הזולת "לזחול על ברכיים לפנינו" בדרכים פסיכולוגיות ובמסווה של יחס אנושי "חם" זה כלפי זה.

לכן, כשמציינים 70 שנה להצהרה "האצילית" הזו, אפשר לומר שבתקופתנו האנושות חשפה את פניה האמתיים ועד כמה אין זכויות ואין את האדם עצמו. ישנה חיה קטנה ואומללה שמקיימת אורח חיים עלוב בעולם הזה, מבלי לדעת את ראשיתה ואת סופה. יתרה מזאת, היא אפילו לא מהרהרת בזה.

שאלה: אז מה היא "הצהרת זכויות האדם"?

תשובתי: הצהרת זכויות האדם האמתית נובעת מתוך הטבע. עלינו ללמוד ולחקור את הטבע ולהשיג קשר הדדי אינטגרלי נכון כמו בטבע. קשר שבו כולם חושבים זה על זה, מפני שאנחנו כלולים במערכת אחת, בסכֵמה אחת, בשדה אחד של טוב ואהבה.

ישנה הצהרה כזאת והיא נקראת "חכמת הקבלה", חכמה אודות הקשר ההדדי הנכון בין בני האדם שבתוכו משיגים את המצב העליון, את העולם העליון. נקווה שבני האדם יגלו את ההצהרה הזאת ויתחילו לממשה בחיים.

מתוך תכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 11.12.2017

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/mVLqW

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest