דף הבית / כלכלה / כסף / 7 שאלות על המשבר

7 שאלות על המשבר

דעתו של ז'ק ספיר, ראש המרכז לחקר התיעוש:

1. האם קיימת תקווה לפיתרון חיובי של המצב ביוון? – אין שום תקווה.

2. האם המשבר ילך ויתרחב? – כן.

3. אבל האם המדינות האירופאיות המובילות לא יכולות להושיט יד לעזרה? – בין הצרפתים לגרמנים ישנם ויכוחים. הגרמנים מתנגדים לעזרה, הצרפתים תומכים. אם העמדה הגרמנית תנצח, העתיד של גוש האירו נמצא בערפל.

4. איך אתה מסביר את העמדה הגרמנית? – כבר בשנות ה-90 היה צורך באינטגרציה רבה – פיסקאלית, תקציבית, כלכלית. אבל בינתיים האינטגרציה לא מתרחשת – אז גרמניה תאלץ לסבסד את מדינות האיחוד האירופי. לכן האליטה הגרמנית מוכנה לכך שגוש האירו יפסיק להתקיים.

5. למה האמנה ליציבות וצמיחה לא עבדה? – זוהי לא אמנה על צמיחה, אלא על חיסכון תקציבי. והמדינות שהכניסו אותה קיבלו הקטנת צמיחה ומיתון: ההכנסות ממיסים קטֵנות, והדבר מגדיל את החוב.

6. האם התסריט הגרוע ביותר עבור הכלכלה העולמית הוא בכל זאת פירוק גוש האירו? – פירוק גוש האירו יביא למכה ברזרבות, אבל בעתיד יאפשר למנוע את המיתון מאירופה. אם האירו יישמר, הרי שאירופה והמדינות התלויות בה, כגון רוסיה, עתידות לחוות מיתון ארוך וירידה בביקוש.

7. ואיך זה ישפיע על רוסיה? – בשני המקרים מצפים לרוסיה זמנים מאוד קשים, הרי אירופה היא הצרכן היחיד של מוצרי הייצוא של רוסיה: נפט, גז ומתכות.

ידיעות קודמות בנושא:
רוסיה: המחירים ימשיכו לעלות, המשכורות ימשיכו לרדת
לפתוח תקציבים: על המנהיגים להציל את אירופה
גרמניה מתקיימת בזכות האירו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Iv0bJ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest