דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / 612 המרכיבים של האהבה העליונה

612 המרכיבים של האהבה העליונה

חוק האהבה לזולת מתבסס על קיום 612 מצוות – תיקון של 612 רצונות שמתגלים במבנה הרוחני שלנו. כשאנחנו מקיימים אותן, אנחנו משיגים את הכלל המסכם: "ואהבת לרעך כמוך".

612 המצוות הן 612 רצונות שלנו, שמלאים בכוונה אגואיסטית: ליהנות את עצמי. אף אחד מאיתנו לא מסוגל לקיים את 612 המצוות האלה ביחידות, אלא רק אם יתחבר עם האחרים ויתחיל לברר את היחסים ההדדיים שלנו זה לזה. רק בצורה כזאת אנחנו מגלים את כל הרצונות הללו.

אף אדם אינו מסוגל לקיים לבדו מצווה כלשהי. הרי המצווה נובעת מתוך הכלל של "ואהבת לרעך כמוך". הקשר האגואיסטי בינינו נקרה "עברה", והקשר האלטרואיסטי בינינו נקרא "מצווה". לכן, כל עוד האדם לא התחיל להתחבר עם האחרים, הוא לא מבצע לא עברות ולא מצוות, אלא פשוט חי חיים בהמיים פשוטים, שעליהם בכלל לא מדובר כאן.

ורק בתנאי שהוא רוצה להתקשר עם האחרים, כדי להשתמש בהם לשם השגת ההשפעה – שם מתגלים הרצונות האגואיסטיים שקושרים אותו עם האחרים. ורק במקרה כזה אפשר לדבר על קלקול או תיקון.

הקלקול שעליו נאמר: "בראתי יצר רע" – הוא כבר שלב מתקדם מאוד, שבו האדם מגלה חלק מ-612 הפגמים שלו ביחס לקשר עם האחרים.

ולאחר מכן הוא מגיע להכרת הרע, ומבין שהוא חייב לתקן את היחס האגואיסטי שלו לאחרים. כלומר, להגיע ל"סליחות", ל"ימים הנוראים", שבהם הוא מבין עד כמה הוא משתמש בזולת בצורה אגואיסטית. ואז מתחולל בו מהפך, שנקרא "ראש השנה" – תחילתה של דרך חדשה, שבה הוא רוצה לקבל את הצורה ההפוכה מהרע שלו.

וזה קורה לאחר שהוא עבד זמן רב בקבוצה והבין את הצורך בתיקון. ואז הוא הופך בהדרגה את 613 העברות ל-613 מצוות.

ואם הוא לא יתחיל לעבוד בקבוצה, הוא לעולם לא יגלה אף אחת מ-613 העברות שלו. הרי כולן עומדות ביחס לאותו הכלל של "ואהבת לרעך כמוך", ואינן קיימות מחוץ לקשר עם האחרים. זהו הכלל הכללי שכולל בתוכו את כל הפרטים.

ולכן, כל צורות הקשר שקיימות בינינו, נובעות מתוך הכלל של "ואהבת לרעך", ומתייחסות ל-612 הפעולות שלנו זה כלפי זה, ולתכונות שעלינו לתקן.

כשאנחנו מבצעים את התיקונים הפרטיים, אנחנו מגיעים לכלל הגדול של "ואהבת לרעך" ודרכו – אנחנו מגיעים לאהבה לבורא. כשאני מתקן את 612 הרצונות שלי מאגואיזם להשפעה, אני משיג יחד עם כולם את החיבור המושלם, שבו מתגלה הכלל הגדול של האהבה לזולת, כהכנה לכך שיתגלה בו "הכולל", הבורא, שנקרא "פלוס אחד".

מתוך שיעור על מאמר של הרב"ש, 15.12.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הרצונות שלכם בתוכי – כמו גרגרי רימון
האהבה לבורא – סוף ההתפתחות המרתונית
לבד אין עם מה לבוא אל הבורא 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/UlF3X

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest