דף הבית / חומר לימוד – כנס מוסקבה, שיעור מס' 5 "התפילה. כיצד ליצור תפילה נכונה"

חומר לימוד – כנס מוסקבה, שיעור מס' 5 "התפילה. כיצד ליצור תפילה נכונה"

כתבי רב"ש, כרך א', "שלבי הסולם", מאמר "מי הוא הגורם לתפילה" (מעובד)

תחילה צריך האדם לשבח את הבורא, ולאחר מכן להתפלל אליו.
האדם צריך להאמין, כי חוסר הרגשת הבורא – אם היא עמוקה מספיק – יוצרת את התנאים לגילוי הבורא. לכן האדם צריך לתת תודה לבורא על ההסתרה הזאת, על יצירת הכלי.
הסתרת הבורא מסבה לאדם כאב, כי הוא מרוחק מה', היינו שהוא משוקע באהבה עצמית. וזה גורם לו פירוד מה', היינו שאין לו הרגשה של גדלות ה', ומשום זה הוא לא יכול לראות אותו.
אם כן הוא מבקש מה' שיאיר עיניו, כדי שהוא יוכל להרגיש את גדלות וחשיבות ה', כדי שהוא יוכל לכבד את הבורא.
האדם חושב, שההתעוררות לתפלה, שה' יקרב אותו אליו, זה בא מכח אדם עצמו, והוא מחכה לישועת ה', שהוא יקבל את תפלתו ויקרב אותו אליו. והוא מתפלל עכשיו, מסיבת שהוא מרגיש צורך בבורא, מה שלא היה מרגיש מקודם.
כשהאדם לא מקבל מהבורא, מה שהוא חושב שהבורא צריך לתת לו, אז האדם זועק, מדוע אין הבורא עונה לו על תפלתו, שהרי הוא לא דומה לשאר אנשים, שאין להם שום חיסרון לבורא, ולכן הבורא צריך לקרב אותו. ועוד יותר מזה. לפעמים אדם רואה, שהוא עומד במעלה יותר גדולה מהחברים שלו, והוא לא רואה בהם כוונות כל כך רציניות, כמו שלו. לכן יש לו תרעומות על הבורא, מדוע הוא לא עונה לו על תפלתו.
האמת היא שהאדם משתוקק לבורא ומתפלל לה', שה' יקרב אותו, דווקא היות שהוא מצא חן בעיני ה', ולכן ה' רוצה לעזור לו. אז ה' שולח לו את הרגשת חסרונו, ובכך הוא קורא לאדם להתחבר אליו. הבורא קירב את האדם אליו, מטרם שעלתה מחשבה במוחו של אדם, שצריכים להתפלל לה'.

"תפילת רבים". איך התפילות שלנו מתחברות לאחת?

כתבי רב"ש, כרך א', "שלבי הסולם", מאמר "תפלת רבים" (מעובד)

בזמן שהאדם רוצה שה' יקרב אותו, היינו שיתן לו כלים דהשפעה, זה נקרא "קירוב". והאדם מבקש
שה' יעזור לו. העזרה שבאה מה' מכונה בשם "אור עליון" או "נשמה".
כשהאדם מסתכל על עצמו, הוא חושב, שמגיע לו יותר משאר אנשים. המחשבה זו – היא ביטוי של האגואיזם האמיתי. הוא, נראה בעיניו שהוא צדיק, היות שהוא רוצה לעבוד בבחינת משפיע, כי הוא מבקש שה' יתן לו כוח לקיים את האהבה.
ולכן הוא מבקש עבור הכלל, היינו שה' יעזור להכלל כולו, ויתן לו הרגשה של סיפוק מזה שהוא יכול להשפיע לה', שתהיה לו נחת רוח.

מהם המרכיבים ההכרחיים של תפילה נכונה?

כתבי בעל הסולם, שמעתי ר"ט "ג' תנאים בתפילה" (מעובד)

יש ג' תנאים בתפילה:
א) להאמין שהבורא יכול להושיע את האדם, אף על פי שיש לו את התכונות הגרועות ביותר מכל אדם אחר.
ב) מאי שהיה אפשר בכוחות לעשות כבר עשה, והישועה לא הגיעה.
ג) שאם הבורא לא יציל אותו, טוב לו מותו מחיים כאלה.
התפילה נובעת מתוך תחושה של אבדן בלב: עד כמה שהוא מרגיש שחסר לו מה שהוא מבקש, כך תפילתו חזקה יותר.

כתבי רב"ש, כרך ב', "שלבי הסולם", מאמר "מתי הם הזמנים של תפלה והודאה, בעבודה" (מעובד)

האדם, שרוצה להתקרב לה', צריך ללכת בכל המצבים שלו בב' קוים, שהם ימין ושמאל. קו ימין נקרא על שם תחושת השלימות והסיפוק בעבודה. ועל זה הוא נותן שבח והודאה לה', על מה שבחר אותו ורומם אותו מתוך מיליונים בכך שקירב אותו אליו. למרות שהוא לא ראוי יותר מאחרים, הבורא נתן לו הזדמנות לעשות עבורו אפילו משהו קטן, נתן לו התעלות רוחניות והרגשה – מדרגה רוחנית, שהוא לא נתן לעובדי ה' אחרים, אפילו מבלי להבין על שום מה הבורא בחר אותו. ועל כל זאת הוא מודה ומשבח את הבורא, בשמחה, ואין לו יותר מה לבקש מהבורא.
אולם בזמן שהאדם הולך אח"כ לקו שמאל, היינו שמתחיל לעשות בקורת ולהעריך את מצבו. והוא רואה, שהן במוח והן בלב הוא לא הגיע לגאולה מהאגואיזם, כמו כל האנשים שהבורא לא משך לעבודתו. ופעמים רבות הוא מרגיש את חוסר שלמותו ואת שפלותו, עד כדי כך שהוא אפילו לא רוצה שהבורא יעזור לו להתעלות מהמצב השפל הזה, שבו הוא נמצא, אלא להיפך, הוא ברוגז על הבורא, שאין הוא מקבל הנאה ותענוג מהחיים, כמו שמקבלים אנשים אחרים. כלומר הוא מגיע למצב שקו השמאל לא נותן לו אפילו להתפלל ולבקש מה' עזרה, לא כל שכן לתת שבח לה'.

כתבי רב"ש, כרך ב', "שלבי הסולם", מאמר "מהו השינוי שבשער הדמעות משאר שערים" (מעובד)

נאמר, ששערי הדמעות לא ננעלו. אבל אם הם לא ננעלו, למה צריכים בכלל שער? התשובה היא, ששער הדמעות ננעל בפני אלה שבוכים על לא דבר, על דברים של מה בכך. אבל אם האדם בוכה כדי לקבל חיים, אם הוא בוכה מעומק הלב – הבכי שלו הוא תפלה.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest