דף הבית / חומר לימוד – כנס מוסקבה, שיעור מס' 3 "הקבוצה, ככלי למימוש הערבות"

חומר לימוד – כנס מוסקבה, שיעור מס' 3 "הקבוצה, ככלי למימוש הערבות"

כתבי רב"ש, כרך א' | "הצורך לאהבת חברים" (מעובד)

כשחברים מתחברים לקבוצה אחת, הם רוכשים את החשיבות המטרה – להגיע לתכונת ההשפעה. על מנת להשתחרר מדעת הרוב – הכופים את דעתם על הכלל – האנשים שרוצים להגיע לתכונת ההשפעה חייבים להתחבר ביניהם, כך שכל אחד ייתן דוגמא אישית והתפעלות לחבריו, ימסור את עצמו לקבוצה, וירכוש על ידי אהבת החברים את האהבה לבורא. בכך שהחברים נעשים לאגודה אחת, הם הופכים לסביבה שלא נכנעת לדעת הרוב.

מצווה "ואהבת לרעך כמוך" חלה על כל העולם. זהו החוק הכללי של הטבע, של הבורא. לכן רכישת תכונת האהבה כלפי כל הנבראים, היא אמצעי להגיע לאהבה לבורא, לרכוש את תכונת ההשפעה ולעלות לדרגת העולם העליון.

יש סגולה מיוחדת בדיבוק החברים. היות שהדעות והמחשבות עוברים מאחד להשני ע"י הדבקות שבהם, לכן כל אחד נכלל מהכוחות של השני. וע"י זה יש לכל אחד כח של כל החברה. לכן, הגם שכל אדם הוא אחד, אבל יש לו כל הכוחות של החברה.

לא ניתן לצאת מאגואיזם ולרכוש תכונת ההשפעה. זה אפשרי רק אם עומדים בכמה תנאים:
1. יגיעה בחיבור בקבוצת חברים, המאוחדים בדעה אחת ומרוכזים במטרה.
2. המשכת האור המקיף.

גדלות המטרה וחשיבות הקבוצה. מאיפה זה נוצר וכיצד ליצור את הכוח הזה?

כתבי בעל הסולם | "מאמר לסיום הזהר" (מעובד)

ובשעה שאדם רואה איך הסביבה שלו מקלים ראש בעבודתו ית' ואינם מעריכים רוממותו כראוי, אין האחד יכול להתגבר על הסביבה וגם הוא אינו יכול להשיג רוממותו ית', – אין הוא יכול לעשות מעשים למען הבורא, מכיוון שלא תהיה לו האנרגיה להשקיע מאמצים כנגד טבעו. זאת, מפני שגדלות הבורא מתקבלת מהסביבה, בשני תנאים:
1. זה צריך להיות חשוב לסביבה.
2. הסביבה צריכה להיות גדולה מספיק.

כתבי רב"ש, כרך א' | "מעוז צור ישועתי" (מעובד)

כל אחד מקבל חסרון מהחברים, עד כמה חסר לו כוח ההשפעה. כלומר, אם האדם מחפש בצימאון לרכוש את תכונת ההשפעה, בכל הזדמנות ובכל מצב, אזי כשהוא מגיע לקבוצה שבה כולם צמאים לכוח ההשפעה – כולם מקבלים את אותו כוח אחד משני. זה נקרא לקבל כוחות מבחוץ.

ביטול בפני החברים

כתבי רב"ש, כרך א' | "מטרת החברה – ב" (מעובד)

האדם נברא עם רצון אגואיסטי. ואם הוא אינו רואה, שהמעשה שלו יביא לו תועלת – אין הוא יכול לעשותו. כלומר, בלי ביטול אגואיזם האדם לא יוכל להגיע להשתות לבורא.
לכן חייבים סביבה – חברה, שבה יצטבר רצון גדול להגיע לביטול האגו ולרכוש את תכונת ההשפעה, היות שרק בדרך זו ניתן להגיע לדרגת ה"אדם".
לכן החברה צריכה להיות מורכבת מיחידים, שכולם בדעה אחת, שצריכים להגיע לזה. אז נוצר כוח כללי אחד גדול, שיש ביכולתו להילחם עם האגו של כל אחד.
ובכדי לחבר את המאמצים שלו עם מאמצי החברים, כל חבר צריך לבטל את עצמו כלפי האחרים. הביטול מתאפשר, אם כל אחד רואה את מעלות חברו ולא את חסרונו.

על האיכות בעבודה. איכות המאמצים. מהי האיכות?

כתבי בעל הסולם | שמעתי קיז. "יגעת ולא מצאת אל תאמין" (מעובד)

בכדי לזכות לאור הבורא, הכרחי לסבור מהיעדר האור. הרגשת החיסרון באור, תלויה ביגיעה – במידה שבה האדם מתייגע ומשתוקק לבורא בעת ההסתרה הגדולה ביותר, כך גדל הצורך שלו בבורא, שהבורא יפתח את עיניו ויאפשר לו ללכת בדרך של הבורא. וכשכבר יש לו רצון – כשהוא סובל מחוסר הבורא – אז בורא עוזר לאדם, והאדם כבר יכול לשמור על מתנת הבורא. באופן זה, היגיעה בונה את הרצון, את המקום לגילוי הבורא. זאת אומרת, הייסורים שהאדם מרגיש תוך כדי יגיעתו, יוצרים באדם רצון שיאפשר לו לקבל את השכר. וככול שהסבל של האדם גדול יותר – כך הוא יזכה בעתיד בשמחה ובתענוג גדולים יותר.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest