דף הבית / המשבר ופתרונו / יחסים / אנשים רחוקים כמו מזרח ממערב

אנשים רחוקים כמו מזרח ממערב

שאלה: אנשים מערביים נתונים ללחץ פסיכולוגי גדול מאוד. הם לא יכולים להתרכז בשום דבר לאורך זמן, בניגוד לאנשים מזרחיים. לאחרונה פותחו שיטות מדיטציה מיוחדות למערביים, בהן האדם לא רק יושב ומתרכז בדבר אחד כמו במטודות ההודיות, אלא להיפך, מבצע פעולות רבות להרגעה. האם לדעתך אנשים מערביים צריכים לעשות מדיטציה?

תשובה: אני לא חושב שזה יעזור בהרבה, כי תושבי המערב והמזרח הם בעלי מודלים פסיכולוגיים שונים לחלוטין, אנשים עם מטרות שונות. מה שנוצר בחברה המערבית ניתן ליישם רק שם, לא אצל אינדיאנים אמריקאים, לא אצל אינדיאנים אסייתיים ולא אצל אפריקאים, זה בלתי אפשרי. אולי אפשר ליישם במידה מסוימת משהו מערבי ברוסיה, ובכל זאת אנחנו רואים שזה משתרש רק בקבוצת אוכלוסייה מיוחדת, הדומה מבחינת האינטליגנציה והמנטליות שלה למערב.

לכל יבשת יש תנאים מקדימים פנימיים משלה, שיטה שלפיה הם מתייחסים לעולם, להתפתחות עצמית והחברה נקבעת על ידי האוכלוסייה, אירופאים- הם אירופאים, צפון אמריקאים- הם צפון אמריקאים, למרות שלמעשה הם אותם אירופאים שהצליחו לדכא את תרבות האינדיאנים. ודרום אמריקה- היא דרום אמריקה, שם שוררת הפסיכולוגיה של האינדיאנים. כשאתה מגיע לאחת ממדינות דרום אמריקה אתה מבין מיד שמדובר בעולם מיוחד. אותו הדבר באסיה ובאפריקה.

אי אפשר להפוך סוג אחד של אנשים לסוג אחר. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות, הוא להשאיר את כולם עם תפיסת העולם שלהם, להביא אותם להבנת הצורך בשילוב נכון בין כולם. בד בבד, כולם נשארים בתרבותם, כפי שנאמר פעם בברית המועצות, "לאומי בצורה, אבל סוציאליסטי בתוכן". אותו הדבר גם כאן. התוכן צריך להיות קבלי במדויק. זו שאיפה לעולם משותף, לחיבור, לטוב, לאהבה, אך בצורה בה האדם מבין את שפת הטבע ויכול להבין נכון אחרים.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "קבלה אקספרס", 27.09.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/mdQTU

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest