תבחר בחופש

שאלה: איך האדם מגייס כוחות ורצונות כדי לעלות למדרגה הבאה?

תשובתי: רק בזכות הסביבה. אם הוא יחכה עד שיופיעו אצלו כאלה כוחות ורצונות, אז הם יבואו, אבל רק בדרך ייסורים, בדרך של "בעיתו". אבל אם הוא רוצה לזרז את התהליך הזה, הוא לא צריך ללכת בעקבות הרצון האגואיסטי שלו, אלא בעקבות הנקודה שבלב.

כשאנחנו הולכים אחרי הרצון האגואיסטי, אנחנו מתקדמים בדרך של ייסורים. אבל אם האדם הולך בעקבות הנקודה שבלב, הוא מתקדם בזכות זה שהוא מחבר אותה עם הנקודות האחרות שבליבם של החברים.

בדרך האגואיסטית אנחנו מתקדמים על ידי בריחה מהייסורים שדוחפים אותנו מאחור. אבל אם אני מצליח לקשור את הנקודה שבלב שלי עם כאלה נקודות אחרות, אני מתרשם מההתפעלות שלהן ומהאורות שהנקודות המחוברות האלה מושכות מלמעלה, ואז אני אתקדם בהנאה ובהתפעלות, ואשתוקק בעצמי קדימה.

באיזו דרך להתקדם: על פי הרצון האגואיסטי או על פי הנקודה שבלב – זאת כל הבחירה החופשית שלנו, כל ה"אדם" שבנו. אם הוא מתקדם תחת לחץ הרצון האגואיסטי והייסורים, אז אין לו בחירה חופשית, בדומה לבהמה או לבובה.

אבל אם הוא מתקדם לפי קריאתה של הנקודה שבלב, בכך שהוא מחבר אותה עם הנקודות האחרות, זאת כבר התקדמות בזכות כוח הבורא. במקרה כזה, האדם זקוק לאור המחזיר למוטב. הדרך הזאת נקראת דרך "אחישנה". וזה כל ההבדל בין דרך האור ודרך הייסורים.

ואתה תמיד צריך לראות את עצמך באמצע, בשליש אמצעי דתפארת, כדי לעשות את הבחירה החופשית שלך: להתקדם בגלל הייסורים שמגיעים מאחור, או בגלל הטוב שמושך מלפנים.

מתוך שיעור על מאמר של הרב"ש, 16.10.2011

ידיעות קודמות בנושא:
לזרז את תוכנית הבריאה
במקום להסתכל על האחרים, תסתכל על עצמך
בהשׂיגנו את הזמן

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/klyHK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest