דף הבית / קבלה לעם / ספר הזוהר / שיטת הלימוד הטבעית ביותר

שיטת הלימוד הטבעית ביותר

מיכאל לייטמן

שאלה: בשעת הקריאה בזוהר, עליי פשוט לעקוב אחרי הטקסט, כאילו שאני מטייל בתוך עצמי. אבל האם איננו צריכים להשקיע מאמצים, כמו בעבר, בדרישת התיקון שלנו?

תשובה: הזוהר בעצמו יכוון אותך לתיקון, למחשבות ההכרחיות. הוא יגיד לך מה טוב, ומה רע, וזה תלוי במצב הקונקרטי שלך ובמה שעליך לברר עכשיו.

הוא בעצמו יבנה בך את הגישה הזאת. אנחנו רק צריכים להיות מסוגלים להידבק אליו, לזרימה שלו, לשחות בו, ללכת בצורה ממושמעת לאן שהוא רוצה להוביל אותנו, כדי שהשׂכל והלב שלנו ישׂחו בשלווה בזרם שלו.

הרי הכול מוגדר מראש: 1. הרצון שלי, 2. הרשימות שבו, 3. האור, שמממש את הרשימות במידת המאמץ שלי, במידת ההסכמה שלי לפתוח לו גישה לרשימות האלה.

אני רק מאפשר לאור לפעול, ולאחר מכן הכול מתרחש ללא ידיעתי, אני רק מביט על המתרחש בתוכי, כעד מן הצד.

לכן גם המאמץ שלנו נקרא "עבודת ה'" – עבודתו של הבורא, והאדם רק מתלווה לזה. ניתן לדמות את זה לדברים שאמר הבורא למשה: "בא אל פרעה, אני אעשה את הכול, ואתה תראה את כל אשר אעשה לפרעה!".

הנקודה שבלב שלי, הרשימו הרוחני הראשון, הביאה אותי לכניסה לעולם חדש שאיני יודע עליו דבר! ועכשיו, בנקודה הזו שבלב, אני שומע הסבר על העולם החדש הזה.

במידה שבה אכיר אותו, כלומר אצליח להתקשר אליו, אוכל לחיות בו.

כפי שאי אפשר לחיות בגוף גשמי בעולם הזה מבלי לדעת את חוקי העולם, את כלליו ותנאיו – כך גם הנשמה לא יכולה לחיות בעולם הרוחני, מבלי לקבל מידע חיוני עליו.

ועכשיו אנחנו מנסים לקבל את המידע החיוני הזה. כשנקבל אותו, נרגיש שאנו כבר נמצאים בעולם הרוחני! זאת, מפני שבכל הנוגע להשגה הרוחנית – הידיעה וההרגשה הן היינו הך.

כעת, אני מרגיש רק את גופי הבהמי – זו מציאות דמיונית, ואילו לשם השגת העולם העליון קיימת בי הנקודה שבלב.

ברוך השם, שנתנו לי לפחות נקודה! לא נתנו לי יותר מכך – את כל השאר עליי לפתח בעצמי, ולשם כך נותנים לי את ספר הזוהר, שמסביר לי את כל שנחוץ לי.

אבל אני לומד על העולם העליון, כמו שתינוק לומד על העולם הזה, מבלי לדעת עליו דבר. הוא אינו יכול להכיר את העולם על ידי שׂכלו, באמצעות אנליזה וסינתזה – וכך גם אני בכל הנוגע להשגת העולם הרוחני!

אני לומד רק באמצעות ההידבקות לספר ומשיכת האור המקיף. הלימוד הזה – הוא הדבר הטבעי ביותר. אנחנו מגלים עולם חדש בדיוק כפי שפעם, בהיותינו תינוקות, גילינו את העולם הזה.

לא ניתן להשיג את המדרגה העליונה בצורה שכלית, הרי אנחנו לא רואים ולא מבינים אותה. ואנחנו צריכים להתחיל להרגיש אותה!

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 22.12.2009

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/xDgdI

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest