דף הבית / אקטואליה / ישראל היום / רוח השינויים

רוח השינויים

photo_rav_gh70_218.jpg

אני רואה בחיוב את הגלובליזציה והאינטגרציה שמתגלות בזמננו. פעם העולם הופעל על ידי הדחף האגואיסטי, שהתפתח בנו מדור לדור, משנה לשנה. האדם התפתח בצורה אגואיסטית, שינה את החברה, את הטכנולוגיה, את החיים שלו ואת הטבע. אך היום ה"טרנד" הזה מסתיים, ועכשיו, עם הופעת המגמה החדשה, הכול יהיה אחרת.

הטבע לפתע נסגר והתגלה כ"עגול", אינטגרלי. יותר לא נשנה את הטבע. להיפך, הוא אומר לנו: "מעכשיו אתם מתחילים להשתנות". הטבע יותר לא ישתנה, הוא הגיע למצב גלובלי ואינטגרלי. זה הפך להיות נתון, תבנית חדשה, יציבה, ומעכשיו אנחנו חייבים להביא את עצמנו בהתאם אליו.

התהליך הזה מתקדם תחת לחץ. הטבע מתגלה בהתמדה כיותר ויותר אינטגרלי – וגם אנחנו צריכים להיות יותר ויותר אינטגרליים ביחסים בינינו. אחרת ניאלץ לסבול בגלל חוסר התאמתנו אליו.

למשל, הטבע מתגלה כיותר ויותר חם, וגם אנחנו צריכים בתגובה לגלות יותר ויותר חום. הרוחות נושבות על פני כדור הארץ חזק יותר– וגם אנחנו צריכים לספוג "רוח חדשה". דרושה כאן השתוות הצורה, שוויון באופי.

ולכן, בכל החברה האנושית יתרחשו זעזועים. הרי בין אם נרצה בכך ובין אם לא, אנחנו לובשים צורה גלובלית. ומה אנחנו מגלים קודם כל? – מתברר שהאגו שלנו אינו עובד יותר. רודנים יחידים מאבדים את כוחם, ממשלות מבודדות אינן יעילות, ארגונים מבודדים אינם משיגים תוצאות. במציאות פועלים רק אלה שמסוגלים להתחבר.

לכן השליטה עוברת מהממשלות הנפרדות, הבודדות, לעם שיודע להתחבר. הרי הוא "עגול" ואינטגרלי, והממשלה לא.

מסביב לעולם כולו תתחיל עכשיו תנועה כזאת: העם ילחץ יותר ויותר על הממשלה – בצורה לא מאורגנת וספונטנית, אך מתוך קשר הדדי. והממשלה לפתע תגלה שהיא ניצבת בפחד מול העם הזה, ואינה יודעת מה לעשות.

לא ממש ברור מדוע הם לא יכולים לשלוח כמה טנקים ולפזר את האנשים. אך מאזן הכוחות הפנימיים כבר השתנה, ואין מה לעשות. קודם, הכול היה פשוט: צועקים ברחוב? – שיצעקו. יצעקו כמה פעמים, אל תיתן להם לאכול, תוך שבוע יברחו. מקסימום ישדדו כמה חנויות ברחוב, לא נורא. אך היום זה לא עובד. במקומות מסוימים השליטים והשלטונות כבר נאלצים להתפטר ואפילו לברוח.

זוהי הצורה הגלובלית, האינטגרלית, שמתאימה יותר לעם המתחבר, מאשר לממשלות האגואיסטיות המפורדות שמתעמתות בינן לבין עצמן.

המערכת הקודמת עד כדי כך הפוכה מהמודל החדש, שאף ממשלה לא תחזיק מעמד בשלטון אם היא תמשיך לשחק לפי הכללים הישנים. והדמוקרטיה תגרום להם ליפול מהר יותר. ייתכן שרודן היה יכול להחזיק מעמד יותר, כי הוא היה מתחבר איכשהו עם האחרים באיזושהי צורה. אך דווקא הדמוקרטיה הפרלמנטרית תגרום לשלטון ליפול מהר יותר.

כך כל מדרגה חדשה מבטלת את עצמה: היא מגלה שלא ניתן לעמוד בה ומתחלפת במדרגה הבאה. כל הדברים הטובים ביותר שהשגנו במדרגה הקודמת, הופכים עכשיו לרעים, וקוברים תחתיהם את הסדר הישן. זה מה שאנחנו נראה.

ובכן, להביא את העם לאחדות ולערבות – זה להביא אותו להתאמה לצורת הטבע החדשה שמתגלה בימינו. אם נגיע להשתוות הזאת, אנחנו נצליח, נפרח ונעלה – אפילו בצורה גשמית, וכל שכן ברוחניות.

בנוגע לישראל, הרי שגם כאן חוסר השקט לא יירגע, וההפגנות רק יתרחבו. העם יתחבר בכל דבר ויצא נגד הממשלה. זה מגיע מבפנים, האנשים מרגישים ששלטון בעלי ההון לא שווה כלום. עבר זמנם של המנהיגים האהודים והנערצים. הפוליטיקאים לכלכו את עצמם עם כל ה"שוק" הזה, עד כדי כך שכבר אין מה לעשות. העם מרגיש שהוא חזק יותר, מפני שכל הטבע הגלובלי כביכול עומד מאחוריו.

למה יוביל בסופו של דבר כל התהליך הגלובלי הזה? – לממשלה עולמית. יישארו הבדלים מקומיים, שיתבטאו באופי, בדת האוכלוסייה, אך הגבולות יימחקו סופית. כבר עכשיו הם חסרי משמעות. הממשלה הכללית תהיה ממשלת החכמים, והיא תהיה אחידה, ללא חלוקה לגדולים ולקטנים. כולם ייכללו בברית הכללית וידאגו לחיבור בלבד.

הרי יותר מזה לא צריך שום דבר: אם אנחנו מחוברים, אנחנו מתאימים לכוח העליון. חיבור פירושו שוויון והדדיות, ערבות. לכן, התזוזות הללו שקורות בכל העולם הן תחילתו של שלב חדש בהתפתחות, במציאות החדשה, במבנה החברתי החדש.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "הערבות", 20.07.2011

ידיעות קודמות בנושא:
בעיה כללית דורשת פתרון כללי
הטרנספורמציה של העולם המוכר
המלחציים של הטבע

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/GZV8S

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest