דף הבית / המשבר ופתרונו / צורך אוניברסלי

צורך אוניברסלי

שאלה: היום בעלי העסקים כבר מבינים, שהאוצר האנושי היקר ביותר, זה ידיעות ויכולות קולקטיביות, ורוצים לנצל את זה. הם מבינים שכדי שהשׂכל הזה יוכל בשקט לממש את עצמו, אז המבנים ההיררכיים הנוקשים חייבים לפנות את מקומם למבנים רכים, לכאלה שמכוונים ומווסתים את עצמם.

אבל למשל ברוסיה, האדם התרגל להיררכיה מאוד נוקשה: אבא "המלך", המפרנס, מנהל החברה. האם כדאי לעבור שם למבנה חדש? האם אנשים ירצו להתווסת בעצמם?

תשובתי: אם אנשים ירצו או לא, זה לא תלוי בהם. הטבע לאט לאט משנה את הצרכים של האנשים, ולכן הם בכל מקרה יצטרכו להגיע לזה.

עכשיו החל שלב של הערכה מחודשת של הערכים, כאשר אנשים רואים שהם אינם יודעים כיצד לסדר את חייהם: הרס, מאבק על החיים, מאבק להישרדות, סחטנות גדולה, אי סדרים, לחצים כוחניים. כי כל מה שהיה אפשר להחליף ביחסים הדדיים נורמליים, נתון להשפעה של מבנים כוחניים: ממעשי פשע ועד ללחץ מצד המדינה.

אני לא מאשים אף אחד, אלא זו פשוט תקופת מעבר. אולם בעיקרון, הדרך אל העתיד עוברת דרך בחירה, או שאנחנו נמתין עד שהטבע יתחיל ללחוץ עלינו ללא רחמים, בכך שמאלץ אותנו להשתנות, או שאנחנו בעצמנו בצורה הכרתית נתאים את עצמנו למערכת האינטגרלית של הטבע.

דרך אגב, בהקשר לזה רוסיה לא הלכה רחוק מאמריקה. האמריקאים הם אינדיבידואליסטים גדולים מאוד! הם לא מתחשבים באנשים אחרים ויכולים לעשות בגלוי כל מה שירצו: כדאי לי לעשות כך ולא אחרת, אז אני אעשה את זה גם אם אצטרך לדרוך על גוויות, העיקר להרוויח. והצד שמאבד בזה הכול, מבין את הצד שמרוויח מזה. כלומר זהו חוק של עסק נוקשה, שהכה שורשים בצורה טובה מאוד ברוסיה.

לכן, מהבחינה הזאת, שתי המדינות האלה דומות זו לזו. לכן הן תצטרכנה לעבור הערכה מחודשת של הערכים בצורה רצינית ביותר וכניסה למערכת החדשה. יהיה להם מאוד קשה! במיוחד לאמריקה.

לאירופה זה יכול להיות קל יותר במידת מה, מפני ששם יש שם תרבות קצת שונה, שם יש קשרים בתוך העם וזה מרכך.

לרוסים גם כן יש קשר פנימי: "אנחנו עם, אנחנו חברה", ולכן המעבר שלהם יכול להיות קל יותר. אבל בכל מקרה נדרש חינוך אינטגרלי. צריך לומר שהעם הרוסי מאוד פתוח לזה. ניתן לחנכו. הטלוויזיה, כלי התקשורת, כל זה מכוון להנהגה מדויקת מלמעלה. ואם הממשלה הייתה מקבלת את הרעיון של תנועה לקראת הידמות לטבע כצורך אוניברסלי והייתה מתחילה להחדיר את זה, אז ברוסיה הכול היה מסתדר במהירות ובקלות – מלמעלה מכתיבים ומלמטה מקבלים.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות כוח האדם", תוכנית 4, 07.02.2013

ידיעות קודמות בנושא:
כולם מקבלים החלטה,
ממנקה ועד פרופסור

מרק לכולם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/hziFf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest