פרידה מהילדות

בימי המכבים התנגשו שתי אידיאולוגיות: יהודית ויוונית. הראשונה הציבה בחוד החנית את טובת הזולת, השנייה, טובה עצמית על חשבון הזולת.

העימות הזה אקטואלי גם היום. כי הגישה היהודית היא אינה מופשטת (אבסטרקטית), היא מאוד קונקרטית ומעשית לזמנים העכשוויים שלנו. זו לא סתם תפיסת עולם, אלא גם מדריך לשימוש יומיומי.

בימי המכבים היא אִפשרה לנצח במלחמה הרוחנית על תפיסת העולם, על היחס לטבע, לאדם, לקיומו ומהותו, והעיקר, למטרת חייו. היוונים ראו במטרת החיים הצלחה חומרית, טובת הגוף, ואילו המכבים, להיפך, הציבו את המטרה כעליית הרוח, שלמענה האדם חי.

שאלה: מדוע ניצחונם של המכבים היה זמני?

תשובתי: מפני שקיימת תוכנית הבריאה, שלפיה אנחנו היינו צריכים להחזיק מעמד עוד זמן מה עד לחורבן בית המקדש השני.

באופן כללי, לאורך ההיסטוריה, האנושות מתפתחת בתוך האגו ההולך וגדל, ואילו עָם ישראל מימי אברהם התפתח רוחנית, דרך מצרים, דרך בניית בית המקדש הראשון, שלאחריו החלה נסיגה מהמדרגה הרוחנית הגבוהה הזאת, עד שחורבן בית המקדש השני לפני אלפיים שנה שׂם קץ למגמה שלנו לאיחוד וחיבור למען גילוי הבורא.

עם חלוף הדורות, האגו שגדל יותר ויותר הפריד בינינו, והיום אנחנו רואים בעליל שאין עָם כמו שהוא, אלא ישנו רק קיבוץ גלויות.

ובכן, כל זה נמצא ביסודה של תוכנית התפתחות העולם. יתרה מזה, נאמר, שמסוף המאה העשרים אנחנו נתחיל את העבודה באיחוד העָם, כדי לגלות באחדות שלנו את הכוח העליון. אבל זו כבר תהיה הגאולה השלמה, מפני שאנחנו נמשוך אחרינו את האנושות כולה.

בעיקרון, תחת המושג "גאולה" מתכוונים לגילוי של הכוח העליון. במהלך התפתחותה האנושות צריכה לעצב בתוכה את היכולת לגלות את הבורא, שזה נקרא: "בוא וראה". במילים אחרות, אנחנו חייבים להתפתח באפיק של תהליך מסוים, עד שנשיג את אותה המדרגה שבה "נראה" את הבורא, נגלה אותו בכל ההרגשות שעיצבנו.

בהגיעם למדרגה הזאת, האנשים ירגישו את עצמם כחיים במימד עליון, מעל לגוף. הגוף ישנו, אבל חשיבותו פוחתת, נעלמת. כי עכשיו אנשים יפעילו הרגשות אחרות, הרגשות של השפעה ואהבה, איחוד ביניהם. ואז כל ההרגשות האגואיסטיות הקטנות, השייכות לגוף הבהמי, לקשרים ההדדיים הפרימיטיביים שלנו, ייעלמו בהדרגה.

כך במידת ההתבגרות נעלמים הילדות וגיל ההתבגרות. עם הזמן אנחנו עוזבים את המשחקים שלנו בארגז החול ושעשועי הנעורים.

וכך גם בדרך הרוחנית, בכך שמתחילים את ה"משחק" בעולם העליון, בכוחות העליונים, ביציאה מעצמנו, מהגוף האנושי, אנחנו מגלים מציאות עליונה. ואז העסקים ה"ילדותיים" הקודמים שלנו דועכים ומתפוגגים.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 472, 14.12.2014

ידיעות קודמות בנושא:
המכבים והאידיאולוגיה היוונית, חלק ג'
המכבים והאידיאולוגיה היוונית, חלק א'
חנוכה שבאדם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/qKfKB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest