"ערב רב"

המקובלים כותבים הרבה על "ערב רב", על הכוחות המעורבבים שיצאו עם בני ישראל ממצרים. זו בעצם הבעיה הגדולה ביותר שמפריעה לנו – שימוש בתורה ובחכמת הקבלה שלא לצורך תיקון. ערב רב נקראים גם כן "יראי ה' עובדי פרעה". מצד אחד, הם יראים בפני הבורא, אבל מצד שני, משתוקקים למלא את כלֵי הקבלה האגואיסטיים שלהם.

שאלה: מה זה "ערב רב" בהרגשה, בתוכי?

תשובתי: הם מתגלים, כאשר אתה משתמש במה שאתה רוכש בזמן לימוד חכמת הקבלה, לטובת עצמך ולא לטובת הבורא.

כאן אתה יכול לומר: "אבל במקרה כזה אני כולי ערב רב, כולי היצר הרע". נו מה לעשות, המצב הזה עדיין לא מבורר…

בעצם מדובר על מדרגות גבוהות. כאשר האור מגלה את הרצונות שלי, אני מגלה את החלקים האלה בתוכי. כי האדם, זה עולם קטן, ולכן בכל אחד מאיתנו קיימים כל החלקים. והעבודה שלנו היא למיין אותם, לתת לכולם הגדרות, לתת להם מקום, לכסות אותם על ידי "מסך" ולדעת להשתמש בהם בצורה נכונה. כמו תינוק שלומד לשלוט בגוף שלו, כך גם אנחנו צריכים לשלוט ברצונות שלנו: חלקם לכסות, אחרים לגלות, ועוד בזמן הנכון. האדם מתנהג בצורה שונה בכל מיני מקומות ובכל מיני מצבים. וגם הרוחניות היא אותו הדבר.

אבל, ברגע שאני מפעיל את עצמי, אני לומד על הרצון העליון ועל הרצון שלי, לומד להשתמש בצורה נכונה בכל מיני האמצעים כדי להידמות לבורא, אני מבין אילו "איברים" להפעיל בתוכי ואילו לא, כדי להיקרא אדם, הדומה לבורא, בכל מיני תנאים, בכל מיני זוויות ובכל מצב. אני מפעיל את ה"בובה" שלי כך, כדי להידמות לו, ואז בפנים אני הופך להיות ממש הוא. וה"בובה" נשארת בובה, ואחר כך, כאשר אני ארכוש את כל המחשבה שלו, לא יהיה בה יותר צורך…

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 20.12.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הזולת השנוא הזה
מחפשים ניצוצות זהב
הסיבה לכל הגלויות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Cv4iq

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest