עידן השינויים

תהליך ההתפתחות של הרצון האגואיסטי תחת פעולת הרצון להשפיע הביא את האדם למצב שבור לחלוטין. מצבו של הטבע הדומם, הצומח, החי והמדבר, נראה חמור מאי פעם. נכנסנו למצב מסוכן מאוד, שבו אנחנו מנוגדים לכל המציאות. מצד אחד המציאות נראית לנו ממש עצומה, גלובלית, שלמה וקשורה הדדית, ומהצד השני, החברה האנושית בכדור הארץ הפכה כביכול למעין גידול סרטני הרסני שאוכל את כל הטבע ומכסה את כל כדור הארץ בפסולת שלו.

אנחנו מגלים יותר ויותר את הניגודיות המוחלטת שלנו לטבע, ובעתיד הקרוב נצטרך להכיר בכך שאין ברירה אחרת, ואנחנו מוכרחים להגיע לאיזון איתו. וזה אפשרי, מפני שכבר התגלו בנו שני הכוחות המנוגדים של הקבלה וההשפעה, ואנחנו מסוגלים להתחיל להשתמש בהם בצורה מאוזנת. רק אז נתחיל לעלות, כאנושות, מדרגת הדומם לדרגת הצומח.

עד עכשיו שני הכוחות המנוגדים הללו פיתחו אותנו מבלי לשאול להסכמתנו. הם הובילו אותנו לבחירה החופשית הראשונה, וכעת אנחנו מתחילים להתפתח בכוחות עצמנו ולהזמין את כוח ההשפעה שיקבע את ההתפתחות שלנו מעל כוח הקבלה הטבוע בנו.

קודם לכן, כוח ההשפעה היה נסתר. הוא היה גדֵל בהדרגה, בדומה לבצק שתופח, או שהוא היה מגרה אותנו מרחוק: "בוא הנה, יש כאן משהו נחמד, מחכים לך תענוגים". כעת אנחנו עצמנו צריכים לקבוע שהרצון להשפיע הוא הכוח שכדאי לנו ללכת אחריו כדי להתפתח. לא שההשפעה תעזור לרצון לקבל, אלא הרצון לקבל בעצמו ילך אחרי הרצון להשפיע.

את ההחלטה הזאת עלינו לקבל שוב ושוב מעל הרצון האגואיסטי שלנו, שהולך וגדל ללא הפסקה. בדרך למעלה, שני הכוחות, ההשפעה והקבלה, כל הזמן יגדלו ויתגלו בנו באופן שווה, כדי לתת לנו את האפשרות לבצע בחירה חופשית. אנחנו נרגיש את עצמנו באמצע, ביניהם. המקום הזה נקרא בחכמת הקבלה "קליפת נוגה". וכך נתקדם.

בכל נקודה בדרך, הבחירה שלי היא לגלות ששני הכוחות הללו שווים בי ולהעדיף את הרצון להשפיע על פני הרצון לקבל. ההשפעה צריכה לקבוע את הכיוון שלי, כדי שהרצון לקבל יתפתח בדיוק באותו הכיוון. בכך הרצון לקבל מקבל את צורת המשפיע, צורת הבורא. אם הרצון לקבל דומה לבורא, הוא נקרא "אדם".

וכך נתחיל להשתמש בשני הכוחות הללו. הרצון לקבל יגדל כל הזמן, וגם הרצון להשפיע יגדל כל הזמן, כדי להעניק לו צורה חדשה. בסופו של דבר אנחנו חוזרים למקום שבו התחלנו את הירידה: לעולם אין-סוף, שבו שני הרצונות הללו היו נמצאים יחד בהתמזגות מלאה. בדרכנו ממטה למעלה, גם אנחנו מגיעים להתמזגות המלאה שלהם, מתוך בחירתנו החופשית, עד שכל הרצון לקבל ירכוש את הצורה השלמה של הרצון להשפיע. זה יהיה גמר התיקון, גמר ההתפתחות שלנו.

אנחנו חיים בתקופה מיוחדת, בעידן חדש. החידוש שלו הוא בכך שעכשיו הרצון להשפיע צריך להיות מעל הרצון לקבל, בזכות הבחירה שלנו. זה נקרא "להתפתח באמונה למעלה מהדעת". מיום ליום מצטרפים אלינו יותר ויותר אנשים שהסתיימה בהם ההתמזגות הקודמת של הרצונות. הם מגיעים בהדרגה לבחירה החופשית הראשונה שלהם: לעבור מדרגת הדומם לדרגת הצומח, ולצמוח רוחנית.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 18.02.2011

ידיעות קודמות בנושא:
כשכבר נמאס מהמרוץ
הטבע נעצר וממתין להחלטתך
סטייה מסוכנת

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Rnbbd

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest