עבודה עקרה

"ברגע שנדב ואביהוא החליטו, שהם אמורים להביא למזבח אש עצמית, אז כתוב: "ויקחו בני אהרן נדב ואביהוא איש מחתתו ויתנו בהן אש וישימו עליה קטרת ויקריבו לפני יהוה".

החכמים מלמדים, שהם היו אשמים בשורה של הפרות חוק. כמו שכבר נאמר, הם לא התייעצו לפני כן עם משה ואהרן ואפילו ביניהם, כל אחד פעם באופן עצמאי." (מ. ויסמן, "מדרש מספר", פרשת "שמיני").

הקווים ימין ושמאל (נדב ואביהו) צריכים להיות בנטייה להתחבר ב"קו אמצעי". אבל הם לא נקטו בפעולה זו.

"נדב ואביהוא שנמשכו על ידי תשוקה עזה להרגיש בפועל את הנוכחות של הכל יכול, נכנסו לקודש קדשים , כדי להביא לשם קטרת וכו'." כלומר, הם רצו לגלות את הבורא ללא "מסך" ו"אור חוזר".

"רק הכוהן הגדול יכול היה להיכנס לקודש קדשים", מפני שיש לו "מסך". לכן הוא נקרא הכוהן הגדול, כלומר קדוש, העובד בהשפעה למעלה מאחרים.

לנדב ואביהו לא הייתה תכונה של השפעה ("אור חוזר"), כל אחד עבד בנפרד: "קו ימין" בנפרד, "קו שמאל" בנפרד. ואילו "האור החוזר" מופיע רק ב"קו האמצעי", בשילוב הנכון בין שני הקווים.

שאלה: זאת אומרת, לא היה להם "מסך" על אותם התענוגים שהם רצו לקבל?

תשובתי: הגילוי של הבורא, זה תענוג עצום! דווקא זוהי מטרת הבריאה. לכן מטרת חכמת הקבלה היא לגלות את הבורא לכולם, בכך שממלאת את כולם בתענוג עצום.

"חוץ מזה, "אש זרה", שהביאו נדב ואביהוא, מורה באופן עקיף גם על חטאים אחרים."

הם משכו "אור חכמה", שלא יכול היה להתלבש ב"אור חסדים". ללא ההתלבשות הזאת אור החכמה לא מחמם, לא מציל, אלא שורף. לנדב ואביהו היה חסר "אור חסדים", כדי לקבל כזה אור עצום. הם אפילו לא ניסו לקבל אותו, מפני שהם עבדו בנפרד.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 15.01.2014

ידיעות קודמות בנושא:
תלמיד ומורה, מערכת הדם הכללית
משרתי העָם
יום נצחי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/jmO4p

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest