עבודה עדינה

אנשים שנמשכים להתעלות רוחנית וחושבים שצריך לחיות רק למען זה, בכך שמתאספים יחד, מקבלים על עצמם התחייבויות של ערבות הדדית: לתמוך זה בזה ולהימצא בקשר ביניהם.

הם נכללים זה בזה, עובדים יחד, עוזרים, מעוררים זה את זה לגדלות המטרה, משתדלים להתחבר ביניהם בהשפעה ואהבה, בהידמות לבורא.

על ידי עבודה על גדלות המטרה, הם בו זמנית מרגישים את הטבע השפל שלהם, אבל לא משפילים אותו, אלא שמים דגש על לבטל את עצמם, מבלי לדכא את האגו שלהם, אלא מצמצמים את השימוש בו.

כאן דרושה עבודה עדינה מאוד: לא לבזות את הטבע השפל שלהם, לא להרוג אותו, כי הוא נחוץ כהתנגדות לטבע העליון, מפני שבפער, במתח, בדלתא שביניהם נבנית עוצמת הנשמה.

בזה העולם הרוחני הוא לא מוחלט. הוא מוחלט בדבר אחר: כל מה שנברא יש לו משמעות משלו וזכות קיום. אפילו אותם הדברים שנראים לנו הכי מזיקים, אסור להשמידם בשום אופן.

באופן כזה נוצרת בעיה גדולה: איך לעבוד עם זה? מצד אחד, אתה מוכן להשמיד איזו תכונה לא טובה, כדי שהיא לא תהיה בעולם. ומצד שני, אתה לא יכול לעשות את זה, מפני שיש לה זכות קיום.

בתורה נאמר: "הקם להורגך השכם להורגו". אבל בביטוי הזה לא מתכוונים להשמדה פיזית, אלא "תהרוג אותו בתוכך", כדי שהתכונה הזאת לא תדבר בך. היא צריכה להתקיים, אבל בצורה מתה.

בעולם שלנו, למות, מסמל להיעלם. בעולם הרוחני, זה לא אומר להיעלם, אלא להיות מת לתמיד. התורה מורה, שאת התכונות האגואיסטיות צריך רק לבטל כדי שהן לא תהיינה פעילות.

הגבול הדק הזה מכתיב את כל פילוסופיית החיים. הוא מבדיל את חכמת הקבלה מכל שאר החכמות.

לכן במקרים רבים ההתנהגות של מקובל נראית מוזרה. אני זוכר, איך לא יכולתי להסכים עם המורה שלי: "איך זה יכול להיות, עכשיו אני אדכא את התכונה הזאת!". והייתי מקבל תשובה: "אסור! תשאיר, עד שהיא תיבול עד כדי כך, שתהפוך מחי למת". אבל התכונה המתה הזאת חייבת להתקיים.

שאלה: למה אנחנו מתכוונים כאשר אומרים, שחייבים לשנוא את האגו שלנו?

תשובתי: לשנוא, זה אומר, להסתלק מהשימוש של האגו. לחלוטין!

אתה לא יכול להשמיד תכונה אגואיסטית. היא מופיעה בך, ואתה צריך להחליט האם אתה משתמש בה או לא. אם אתה לא משתמש בה, סימן שאתה הורג אותה. יותר אתה לא יכול לעשות שום דבר. ואחר כך התכונה הזאת יכולה שוב להתגלות בך ברגע הכי בלתי צפוי.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 12.02.2014

ידיעות קודמות בנושא:
באור השמש ובחשכת הלילה
למות כדי להעניק חיים למדרגה הבאה
כללים רוחניים לא פשוטים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/mEB2z

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest