דף הבית / חינוך, ילדים / סוף הקפיטליזם

סוף הקפיטליזם

דעה: הייחודיות העיקרית של הכלכלה במערכת הקפיטליסטית שמבוססת על רכוש פרטי על חשבון אמצעי הייצור, היא באקראיות שלה ובחוסר הוודאות המוחלטת שנובעת מכך.

הדבר אפשרי מפני שהמערכת הקפיטליסטית מבוססת על החוקים של עולם החי הפראי, שבו רק החזקים ביותר שורדים. הם שורדים על חשבון ה"טרף" של החלשים יותר. עם זאת, בטבע מתרחש תהליך של ויסות עצמי של המערכת וזה מספק כמות מספקת של חלשים עבור תזונתם של החזקים.

במערכת הקפיטליסטית הממשלתית, התהליך של ויסות עצמי הינו אפשרי רק באותם תחומי הכלכלה שבהם מקבלים את הרווח בזכות הגלגול של "כסף קצר". זה כולל עסקים קטנים המייצרים מוצרים של צריכה המונית שקשורים למחזורי הייצור קצרי הטווח. כמו כן, זה קשור למגזר של אספקת השירותים והמסחר.

הייצור התעשייתי והחקלאי קשור להשקעות כספיות גדולות לבניית היכולות החדשות, לייצור טכנולוגיות חדשניות ולהעברת ההיקף המשמעותי של עבודות המחקר המדעיות. לכן, בהם התהליך של ויסות עצמי כעקרון אינו אפשרי. כאן נחוצה מדיניות ממשלתית פעילה, המכוונת לפיתוח של המדינה עצמה שעובדת על עקרון של תכנון לטווח הארוך ובהתקשרות הדדית עבור כל איזור שלה.

כלומר, עבור התפתחות מלאה של המדינה בכל תחומי פעילותה – הן בתחום הכלכלי, התעשייתי, המדעי, התרבותי והחברתי, צריכים את הסוציאליזם, ורק את הסוציאליזם, יחד עם העיקרון של רכוש פרטי בתחום של העסקים הקטנים, השירותים והמסחר.

לכן המשבר העולמי הגלובלי של המאה ה-21 הוא משבר של המערכת הקפיטליסטית שהגיעה לפסגה בהתפתחותה ומפריעה להתקדמותה של האנושות.

התייחסותי: רואים בוודאות את האקראיות וחוסר הסדר שבשוק, אף על פי ששכנעו אותנו ש"הוא מנהל ומווסת הכול בעצמו". זה נובע מכך, שמה שמנהל את הייצור הוא לא הביקוש הצרכני ההגיוני והמאוזן, אלא תאוות הבצע בכל מחיר שגורמת לעודף ייצור. התחרות הקפיטליסטית היא לא בריאה כמו הברירה הטבעית שבטבע כפי ששכנעו אותנו, היא נובעת לא מתוך הרצון להשיג תוצאה מיטבית, אלא מתוך הרצון להרוויח בכל מחיר. ולכן הקפיטליזם לחלוטין אינו דומה לברירה והצמיחה הטבעית.

האגו שמתגלה בו ככוח המניע העיקרי, מראה לנו שאנחנו לא מסוגלים ליצור שום דבר הגיוני וסביר על ידי הטבע שלנו ולא צריך יותר להמציא מערכות חברתיות, כלכליות, חינוכיות וכולי, אלא לשנות קודם כל את טבע האדם עצמו, ורק אחר כך לבנות על פניו את האנושות החדשה.

ידיעות קודמות בנושא:
מה יהיה לאחר הקפיטליזם?
קדימה לקראת ניצחון הסוציאליזם?
קריסתו של הקפיטליזם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ZRZz3

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest