נחל דק

"וידבר יהוה אל משה לך רד כי שחת עמך אשר העלית מארץ מצרים: סרו מהר מן הדרך אשר צויתם עשו להם עגל מסכה וישתחוו לו ויזבחו לו ויאמרו אלה אלהיך ישראל אשר העלוך מארץ מצרים.

ויאמר יהוה אל משה ראיתי את העם הזה והנה עם קשה ערף הוא: ועתה הניחה לי ויחר אפי בהם ואכלם ואעשה אותך לגוי גדול: ויחל משה את פני יהוה אלהיו ויאמר למה יהוה יחרה אפך בעמך אשר הוצאת מארץ מצרים בכח גדול וביד חזקה." (תורה, ספר "שמות", פרשת "כי תשא", פרק ל"ב, פסוקים ז' – י"א).

מצד אחד העָם חטא. אבל מצד שני, אי אפשר להשמיד אותו, מפני שגמר התיקון השלם צריך להתגלות בכל המסה הזאת. "ואעשה אותך לגוי גדול", זה אומר, לעשות בסך הכול חלק קטן מכל האנושות.

הבורא כביכול מכתיב למשה, כי משה מבצע כאן את תפקיד המעתיק (סופר). בשפה העברית אין בכלל את המילה "סופר" במובן שקיים בשפות אחרות. סופר, זה מי שמניע את ידו. אבל הבורא הוא זה שכותב. וכך זה בכל דבר, כי הכול נובע מהבורא. לכן משה מעביר אל הכתב את מה שכל פעם מסופר לו מתוך השגתו הרוחנית.

על מה מספר לו הבורא? מתוך תכונת ה"בינה", שמשה הוא הנציג שלה, אפשר ליצור עָם. אבל הָעם הזה לא מספיק, מפני שהוא צריך להיות נשא רק של תכונת ההשפעה, בדומה למלאך, שאין לו בחירה חופשית משלו, אין לו את האגו, הכול מודחק. החלק הזה בכלל לא מתאים לשום משימה שתבוא בהמשך.

לכן מראים כאן באופן אנליטי, שהדרך הזאת היא מבוי סתום ובעיקרון אינה ניתנת ליישום, מפני שבעזרתה לא ניתן לתקן את העולם ולהגיע למטרת הבריאה. המשימה הזאת יכולה להיות מבוצעת רק על ידי צירוף של הרצונות האגואיסטיים לרצונות אלטרואיסטיים, שכתוצאה מזה נוצר ביניהם קשר שכל הזמן מתחדש.

אי אפשר לתקן איזה חלק של הנשמה, בכך שמבודדים אותו לגמרי ולא נותנים לו יציאה לכל הנשמה הענקית שמושחתת על ידי האגו. ובזה שמשה אינו מסכים עם הבורא, הוא מראה פעם נוספת עד כמה חזק הקשר שלו עם העָם, על אף שהוא עלה כל כך גבוה. הוא כביכול מציע לבורא: "בוא נעשה כך, שדרכי אפשר יהיה להחזירם לתיקון".

כך מתחיל להיוולד במשה חלק של הקשר עם האחרים.

אדם, בעלותו למדרגה הבאה ובהימצאו שם, כאילו מתנתק לגמרי מכולם, וצריך דרך שבירה לעבור מעבר פנימי שמאפשר לו לגלות את הקשר עם שאר הבריאה. לאחר מכן מתחילה ההתפתחות שלו. כי דווקא הנחל הקטן והדק הזה של הקשר, מחבר אותו עם האחרים, והוא כבר צריך לפתח אותו.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 09.09.2013

ידיעות קודמות בנושא:
לפני הבחירה
לנצח את "עגל הזהב"
וכל דבר קטן, ישפטו הם…

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/HnKqm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest