דף הבית / אהבה / זוגיות / "מלט" פסיכולוגי

"מלט" פסיכולוגי

שאלה: באמצע המאה ה- 20 הופיעה כזאת תופעה, כמו "משפחה שוודית". המשמעות שלה כיום קצת אבדה. "משפחה שוודית", זה למעשה יחסים הדדיים שלא הוסדרו מבחינה משפטית. בשוודיה נוצר אז מצב כלכלי כזה שלא היה כדאי להתחתן באופן רשמי, ואנשים רבים חיו כמשפחות ללא רישום נישואין רשמי.

אתה דיברת הרבה פעמים על כך, שחשוב מאוד לקיים את כל התנאים שנהוגים בחברה, כדי לממש באופן שלם את התנאי, איש ואישה זה אחד שלם. למה כל כך חשוב להקנות תוקף חוקי ביחסים בינינו, אפילו על בסיס דתי?

תשובתי: אדם הוא בכל זאת מערכת פסיכולוגית. וכאן כנראה אין מה לעשות. כי אפילו נישואין דתיים, אפילו בחברה שלנו הרחוקה מהדת, בכל זאת זה מחייב במשהו. תקרא לזה פחדים, דעות קדומות, איך שתרצה, בכל מקרה גם הצעירים וגם המבוגרים מתחשבים בזה.

לכן, אני בעד זה שכל תרבות, כל דת, תיטול חלק בנישואין. זה בכל זאת נותן בסיס פסיכולוגי יותר רחב, לא רוחני אלא דווקא פסיכולוגי, ואדם חייב לשמור על דרישות הנישואין. בזיכרון שלנו, בתת ההכרה קיימים כאלה מקומות חשוכים ונסתרים שמזכירים לנו, שהנישואין נערכו בהשתתפות קרובי משפחה, המון אנשים, ערוכים במובן דתי, מאשרים את זה שאנחנו משפחה וכולי.

אני אפילו הייתי מקנה לאירוע הזה פרסום הרבה יותר רחב, לא הדר, כאילו שמדובר על הוצאות חומריות, אלא פרסום. הייתי מראה את המשפחות האלה בטלוויזיה המקומית, כלומר הייתי עושה את זה באופן עקרוני, להרבה יותר מבוסס, כדי שיהיו כמה שיותר מכשולים פסיכולוגיים פנימיים להתגרש.

מתוך שיחה מס' 38 על חינוך אינטגרלי, 08.07.2012

ידיעות קודמות בנושא:
משפחה, תא חי של הגוף החברתי
יצירת משפחה רוחנית
המשפחה כמרכז הבריאה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/v8NxF

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest