כשמתגלה הנחש

שאלה: כיצד אפשר לשמוח כשמתגלה הרע?

תשובתי: אינך יכול לשמוח. כשאתה מקבל מכה, אתה צריך להרגיש אותה לכל עומקה ורק יותר מאוחר תוכל להתחיל לעבוד איתה. לא ניתן להגן על עצמך מראש כדי שתרגיש חיבוק במקום המכה.

גילוי הרע אינו סתם הרגשה רעה. גילוי הרע הוא היכולת להכיר ברע, וזה כבר משהו אחר לגמרי. הכרת הרע היא כשאתה מקבל את התענוגים הגדולים ביותר, כשאתה נמצא במצבים הכי נפלאים והכי מתוקים שהאגו מסוגל לספק לך, ובכל זאת אתה מגלה שהאגו שלך רע.

אי אפשר להכריח את האדם להגיע להכרת הרע בכך שגורמים לו לחוש איזושהי אי-נעימות. זאת לא תהיה הכרת הרע, אלא פשוט סתם רע שמתגלה. הכרת הרע היא כאשר במצבים הטובים ביותר אני מרגיש שהאגו שלי רע. ואז מתגלה בי שנאה דווקא לאותם המצבים שבהם טוב לי כל כך.

במילים אחרות, הכרת הרע והרע עצמו הם שני דברים מנוגדים. לכן התהליך הזה נקרא הכרת הרע. הרי אני מפעיל את השכל שלי, ובעזרתו אני מגלה את הרע דווקא מתוך הטוב. במידה שאני מגלה אותו, אני מגלה את המכה שמגיעה ממנו, אך את המכה עצמה אינני מרגיש. לא ייתכן שהרע יתגלה לי בצורה ברורה, היות ותמיד נדמה לי שהוא טוב. הנחש מתגלה דווקא כשאתה נהנה. ורק בזכות האור שיורד אליך, ובזכות הסביבה שלך, אתה מגלה שזה רע, שזה ממש "מלאך המוות".

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם, 21.01.2011

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Qybyn

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest