דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון 75 – מחקר החיבור

הפתרון 75 – מחקר החיבור

החיבור המתגבר באנושות ותהליכי השינוי שהוא מביא, מחייבים מחקר. הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם הצוות הכלכלי מברר כיצד ניתן לחקור את החיבור, מהו המשתנה המרכזי במחקר והאם התהליך ניתן למדידה בכלים מסורתיים.

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "מחקר החיבור".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

קטעים מהשיחה:

קודם כל בואו נסדר את הדברים. כשאנחנו מדברים על קבלה, אנחנו מדברים על חכמת הקבלה. אנחנו לא מדברים על מדע במובן של פיזיקה, כימיה, או כל המדעים שיש בעולם שלנו. אבל כשאנחנו מדברים בחכמת הקבלה על החברה העתידה, על החברה של מחר, אנחנו אומרים שקודם כל צריכים לפתח את הכלים של האדם, ואז בכלים החדשים של האדם לבדוק את העולם החדש.

בחכמת הקבלה זה מדויק. אנחנו מדברים על דרגות העביות של האגו ואיך אנחנו מתחברים בינינו מעליו. על דרגות הרשימות, זאת אומרת על הגנים האינפורמטיביים שמתגלים ושמעליהם אנחנו יכולים להתחבר ולעשות כל מיני פעולות. לכן כשאנחנו מתחילים לשקול את הקשר בין בני אדם, את היחסים בין בני האדם, אז אנחנו יכולים לחתוך אותם, לתת לכל דבר ודבר משקל מסוים, שיעור מסוים, ואז יש לנו מטבע חדש. לא חשוב איך נקרא לו, אבל החלק הכי קטן שלו יהיה המידה הקטנה ביותר של ההתקרבות היחסים בין בני אדם. זה מאוד מדויק, אנחנו רק צריכים להגיע למצב שאנחנו יכולים להרגיש אותו, למדוד אותו בתוכנו.

התוצאה זה חיבור. כי החיבור נגרם על ידי זה שאנחנו כאילו משלמים זה לזה וזה לזה בהתאם לכמה שכל אחד משקיע. אחרת הוא לא יוכל להשקיע, הוא לא אשם בתנאים שלו. זה מה שצריך. לכן כאילו על ידי עבודה הגשמית אנחנו מגיעים לבניית רשת קשר רוחני בינינו, ושם הכסף לא שייך בכלל אלא רק המאמצים לחיבור. זה שלב מתקדם יותר בחברה האנושית, וכך יותר ויותר עד שאנחנו נעבוד בינינו רק לפי המאמצים, רק לפי הרגשות.

אתם צריכים להתחיל מזה שאתם בעצמכם צריכים לחקור מה קורה היום, מה כתוב היום. כבר היום אני רואה שמתחילים לכתוב על זה שערך הכסף מתחלף לערך של היחס.

הבעיה שאנחנו שוב נתקעים כאן במחסום כי האדם לא מכיר את עצמו. הוא לא יכול לענות, הוא לא יכול למדוד את מידת ההשקעה שלו ואת מידת הפיצוי שלו. אלה הדברים שקשורים לכוחות הפנימיים של האדם.

רק אם אנחנו מעבירים אותו דרך החינוך שלנו, והוא מתחיל לבנות את עצמו כאדם, כחלק מהחברה, רק אז הוא יוכל למדוד את היחסים שלו עם החברה. בכמה הוא מתקרב או מתרחק בהתכללות שלו בסביבה. וכשזה יתחיל להיות יקר לו, הוא יוכל למדוד כמה מטבעות הוא מקבל.

אנחנו צריכים לחשוב איך, אבל אנחנו מדברים כבר על דברים מעניינים. אני שמח. למרות שבעל הסולם רצה בזה, הוא לא כותב על זה אפילו ב"כתבי הדור אחרון". אנחנו צריכים לקרוא שוב ושוב את הכתבים שלו, יכול להיות שאנחנו בהחלט נוכל למצוא שם דברים חדשים, איזה רמז למשהו. כי אנחנו נמצאים היום במצב שיכולים לתפוס אפילו מכמה מילים איזה כיוון חדש.

אין לנו כלים למדוד, אלא רק להתקדם בצורה רוחנית פנימית בהתקשרות, ברצון להתקשר עם האחרים. ואז בתוך הרצון הזה שאפילו לא מומש, אתה תוכל להרגיש עד כמה אתה כן הולך ומממש.

תוכניות קודמות:
הפתרון 74 – המגזר העסקי
הפתרון 73 – חסכונות והשקעות
הפתרון 72 – תרבות הצריכה, חלק ב'

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/XeKOo

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest