דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון – המודל הכלכלי והמענה לחסרון כלכלי

הפתרון – המודל הכלכלי והמענה לחסרון כלכלי

שיחה עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן על התהליך אותו אמורים לעבור היחסים בין בני אדם ובין מדינות, המבוססים כיום בעיקר על אגו, כח וכסף. כיצד משתנים היחסים והופכים ליחסים של תלות הדדית כמו במשפחה?

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "המודל הכלכלי והמענה לחסרון כלכלי".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

במשך כל ההיסטוריה, ליחסים בינינו היינו יכולים להביא כיסוי, כסף, והמודלים של הכלכלה היו תואמים לאותה רשת הרצונות שלנו. עכשיו אנחנו נמצאים במצב שהתוכנה הפנימית הזאת, שקושרת בינינו, משתנה. עכשיו התוכנה מתחילה לקבל צורת אינטגרציה חדשה, חיבור חדש, צורת התחשבות בין הדברים חדשה.

מצד אחד אנחנו אגואיסטים, ומצד שני אנחנו פתאום מרגישים תלות הדדית, שאני יכול לפתור אותה רק בתנאי שיהיו בינינו יחסים קרובים כמו שבמשפחה, וכאן המודלים שנשענים על כסף לא יעבדו, כמו במשפחה.

היחסים הטובים בין בני האדם, בין המדינות, מתחילים להיות הרבה יותר פעילים וקבועים מהקשר שהיה פעם בכוח ובכסף. כמו במשפחה, לא בכוח ולא בכסף, צריך יחס. אותו דבר נתחיל לגלות, זה יכול לקחת עשרות שנים, אבל כבר עכשיו אנחנו מתחילים לראות שהתוכנות שלנו מהכלכלה, לא תואמות למה שמתחילים להתגלות בחברה האנושית.

בימינו, היחס קודם לכסף, כי היחס מתחיל להיות הקובע מה יקרה איתנו, ולא ניתן לכסות אותו על ידי הכסף. לכן הכלכלה אגואיסטית לא תוכל לספק לנו נוסחאות שיסבירו לנו על היחסים בין בני אדם, ואנחנו לא נוכל לטפל במצב אלא רק נצטרך לשנות, לשפר את האדם.

הכלכלה החדשה, היא כולה כלכלה לא לרווח. מטרתה לספק לאדם סיפוק גשמי פשוט: הכרחי, לא יגונה ולא ישובח, וכל היתר זו כלכלה הרוחנית, כמה אנחנו מכלכלים, כמה אנחנו ממלאים זה את זה בצורה נפשית, בסיפוק הפנימי נפשי.

כלכלה זה הכול. כלכלה זה מילוי, מילוי של האדם. הכלכלנים שולטים בברז שממלא את האדם. אבל אנחנו עוברים למצב שאין ברזים יותר. בסופו של דבר נגיע לרצונות נורמליים, טבעיים ולא מעבר לזה. אנחנו צריכים לפתח מודל תיאורטי, איך תתקיים כלכלה שמחשבת רק דברים ההכרחיים שאדם צריך. איזשהו סל, לא כמו סל הצריכה של היום, כל מודל בנוי על יחסים בין בני אדם ולכן קודם כל צריך חינוך.

תוכניות קודמות:
הפתרון – הכסף כמילוי רוחני
הפתרון – המודל הכלכלי על פי חכמת הקבלה, חלק ב'
הפתרון – המודל הכלכלי על פי חכמת הקבלה, חלק א'

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/z7RBL

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest