דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / המציאות השלישית

המציאות השלישית

החלק שמתפתח בצורה הנכונה מגיע בסופו של דבר להתפתחות ההכרתית באמצעות שני הכוחות המנוגדים. הלחץ שלהם מחייב אותנו להגיע להכרת הרע, ובכל פעם משמש כ"צירי לידה" בכך שהוא דוחף אותנו החוצה מהמצב הנוכחי למצב הבא. כך הטבע מקדם אותנו קדימה.

בהתפתחות של דרגת המדבר, הנברא מבין מראש את התועלת של הלחץ הדו-צדדי הזה של הטבע ומתפתח בהתאם למטרה שאותה הוא רואה לפניו. המטרה היא להשיג איזון, לאזן בתוכי את הלחץ משני הכוחות, לשלב אותם בפנים בצורה הנכונה ובכך לעצב את המצבים הבאים, את המציאות השלישית.

עד כה, שני הכוחות פשוט חייבו את הנברא להתקדם. הוא נאלץ לקבל את הצורות החדשות המתקדמות ללא ההשתתפות העצמית שלו. אך כעת, בדרגת המדבר, הוא מבין את המנגנון של השפעתם ומשתתף בעצמו בתוך התהליך, מראש. מבלי לחכות ללחצים, הוא משתמש בשני הניגודים כדי להביא את עצמו להתפתחות הבאה. זה מקנה לו שׂכל ורגש חדשים, שלא היו קודם בהתפתחות המחויבת בדרגות הדומם, הצומח והחי.

אני בונה את היחס להשפעת שני הכוחות ומשתמש בהם על ידי כך שאני בוחר בעצמי את הכיוון להתקדמות. אני מסכים עם הכיוון הזה, אני רוצה אותו, אני מוסיף מעצמי את הדחף שלי, את הלחץ שלי על ידי הסביבה. זה נקרא שאני מתקדם בעצמי קדימה, אני בונה את עצמי בעצמי, ואז רוכש שׂכל ורגש חדשים שעל ידם אני מתפתח.

התועלת היא שאני כלול בתוכי משני הכוחות המנוגדים, מהשׂכל והרגש של הדרגה הקודמת ושל הדרגה החדשה, אז אני מתחיל להבין באיזו מציאות אני נמצא. אני יוצר בעצמי את המציאות החדשה שלי.

קודם התקדמתי מדרגה לדרגה מבלי להוסיף מעצמי שום דבר. התקדמתי על ידי הייסורים, לכן לא יצא ממני נברא, נשארתי במישור הגשמי. אך כעת אני מוסיף יותר ויותר את ההשתתפות העצמית שלי, והיא מקנה לי דרגה חדשה, דרגת ה"אדם", הדומה לבורא.

אני מגלה את הבורא. על ידי כך שאני עוצר את עצמי מלהתפתח בדרגה הבהמית, פוסע לדרך חדשה ועושה כל צעד מתוך הבחירה החופשית שלי.

אם נדבר בשפת הקבלה, אני מבצע "צמצום א'", יוצא מהלחץ הטבעי של הטבע ומתפתח, על ידי כך שקושר בצורה הנכונה את שני הכוחות באמצעות "צמצום ב'", הקו האמצעי. אני בונה את הקו האמצעי בתוכי, במילים אחרות, מוצא בתוכי את הצורה הנכונה של האיזון בכל מצב ומצב.

מתוך שיעור על עקרונות החינוך הגלובלי, 28.03.2011

ידיעות קודמות בנושא:
לא מאבק, אלא יצירה
למצוא מנוחה בתנועה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/x5Fcm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest