המפתח להבנה

שאלה: לפני שהתחלנו ללמוד על עולם האצילות בחלק ט' של תלמוד עשר הספירות (תע"ס), היה נדמה לי שאני מבין את זרימת החומר. אך בכל החלק הזה לא מובן לי כלום. האם אתה יכול להסביר בכללות מה קורה שם?

תשובתי: אני יכול לומר מה קורה איתך, מדוע אינך מבין. אינך מבין, מפני שאין לך יחס לזה.

ישנן כמה דרגות של הבנת החומר: "לא יודע", "לא מכיר", "לא מבין" ו"לא מסוגל להבין". אתה לא מסוגל להבין, מפני שהשכל שלך אינו תואם לשכל של הספר.

אילו זה היה רשום בסינית, ולא היית מבין את השפה, זה דבר אחד. אילו זה היה תלוי ברמת ההשכלה שלך, ולא היית מבין נוסחאות כלשהן והגדרות בסיסיות הנחוצות להבנת החומר, אז היה לך עוד מה ללמוד.

אך כאן אתה יכול ללמוד כמה שרק תרצה, שנה אחר שנה, ובכל מקרה לא תבין שום דבר, עד שהכלים (הרצונות) שלך לא יתחילו להידמות לפחות במשהו לרצונות שעליהם מדובר כאן. תתחיל לקבל שינוי פנימי מכל מילה ומילה, ואז תתחיל להבין על מה מדובר.

אתה יכול לשאול: "אבל בשלושת החלקים הראשונים של תע"ס אני מבין משהו?" – גם שם אינך מבין שום דבר. אבל שם מדובר על פעולות בהשפעה מוחלטת, שעד כדי כך רחוקות ממך, מנוגדות והפוכות אליך, שמתוך ההופכיות והניגודיות הזאת נדמה לך שאתה מבין. אולם למעשה אתה מפרש אותן לגמרי לא נכון.

קל מאוד לצייר כלי, אור ומסך ביניהם, חיצים לכיוונים שונים, כמה אחוזים הכלי מקבל, כמה דוחה. אך למעשה בלתי אפשרי לתאר את הפעולה הזאת. אבל זה כל כך רחוק והפוך, שנדמה לנו שאנחנו כביכול מבינים את זה.

בעוד שכאן, בחלק ט' של תע"ס, הפעולות האלה מאוד קרובות אלינו. ברגע שיהיה לך גרם אחד של רצון להשפיע, אתה כבר תיכנס לפעולה דומה. ולכן אתה רואה שאינך מבין. הרי השכל שלך צריך להפוך להיות דומה לרוחניות, ואז ייווצר הקשר ותוכל להבין. רק כך!

מתוך שיעור על ספרו של בעל הסולם "תלמוד עשר הספירות", 23.03.2011

ידיעות קודמות בנושא:
להבין בלב
ברוחניות אין ספרים קלים
אתם תראו ולא אף אחד אחר…

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Y3WQS

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest