הכרחי ומספיק

שאלה: אני חבר בקבוצה הווירטואלית. אם כדי להשתתף בכנס אצטרך ששני חברים יחתמו לי ערבות, מי יחתום לי?

תשובתי: בינתיים תדאג לזה.

חוץ מגברים, יצאו ממצרים נשים, ילדים וזקנים. האם אתה מבין שאתה נוסע לכנס בתור "אישה", "תינוק" או "זקן"? האם אתה מבין שזה כל התפקיד שלך: לבטל את עצמך עד כמה שאפשר? אתה לא יודע איך להתחבר עם החברים, כי הרי אישה אינה יודעת להתחבר. אבל אתה מאוד דואג לכך שזה יקרה, כי הרי האישה תומכת בחיבור הזה בכל כוחותיה.

ויכול להיות שאתה "עבד", כלומר משועבד לאגואיזם שלך, אבל אתה מוכן לשרת ולעזור במה שיגידו לך. אפילו אם אתה מחפש הצלחה אישית, אפילו אם אתה רוצה את הרוחניות לעצמך ואינך יכול להיפטר ולהתנתק מהמחשבות האגואיסטיות על העתיד הטוב שלך. אבל אם אתה נותן לעצמך דין וחשבון, אתה מבין שאתה משועבד לאהבה העצמית, ויחד עם זה אתה רוצה להצטרף להתקפה הרוחנית. "עבד" נמצא תחת שליטה זרה, ופרעה, או הבורא (שזה היינו הך), שולטים עליו. הרי פרעה הוא אמצעי של הבורא. ואם אתה בכל זאת רוצה להיות שותף, אז תגיע לכנס, תוך שאתה מבין את הדרגה שלך ובה אתה משקיע את כל הכוחות כדי להיות עם החברים.

כך או אחרת, אתה משקיע מקסימום מאמצים, וההזדמנויות שלך אינן תלויות בך. הן מתחלקות בהדרגתיות. אם לחצת מעט מאוד – אתה "ילד", אם אתה לוחץ יותר – אתה "עבד", לוחץ עוד יותר – אתה "זקן", עוד יותר לוחץ – אתה "אישה", ואם אתה לוחץ עוד יותר – אתה "גבר". את הכוחות נותנים לך מלמעלה, ואתה צריך להשקיע אותם במלואם כדי להימשך, להתכלל. הבעיה היא לא בגובה שלך, אלא דווקא זה מה שחשוב. אדם שמשתדל להיות איתנו בכל הכוחות, בדומה לילד שמשייך את עצמו לגדולים – הוא במאה אחוז לא מפריע, אלא רק עוזר.

לכן, איפה שלא תהיה – תגיע.

שאלה: באילו תנאים אדם נוסע לכנס בתור "גבר"?

תשובתי: אם אדם נוכח בכל שיעורי הבוקר, משלם מעשר, משתתף בישיבות חברים ובכלל בכל הפעולות הקבוצתיות, ותורם להפצה עד כמה שהוא מסוגל – בכך הוא מבצע את עצות המקובלים. אלה הם התנאים הפיזיים המינימליים, שעדיין לא שייכים לעבודה הרוחנית. זה הכרחי.

וחוץ מזה, האם הוא באמת, בתוך הנשמה, מבטל את עצמו בפני הקבוצה כדי להרגיש צורך בחיבור? הצורך הזה חייב להוליד בו צעקה לעזרה, שעליה יענה האור העליון.

אם כן, התנאים החיצוניים אינם אומרים שום דבר על הדרגה הרוחנית. הם הכרחיים, אבל לא מספיקים. אפשר לשמור עליהם ללא קשר למצבים הרוחניים. וחוץ מזה, קיימים מספיק תנאים שאותם אתה חייב לקיים בפנים.

מתוך שיעור בנושא "תקנון הכנס בערבה", 20.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הזדמנות של פעם בחיים
ארבעה תנאים
לשים את הקלפים על השולחן

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/z8g4g

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest