האויב הפנימי

שאלה: אם אדם עבר את הקורסים שלנו, אבל ממשיך להתנגד לחיבור, האם אפשר לקרוא לזה "יצר הרע"?

תשובתי: לא. אם לאחר שעברתי כל מיני קורסים שלנו, אני עדיין לא הבנתי שהדחייה שלי מהקבוצה זה רע, אם אני מסכים עם הדחייה הזאת, אז עדיין לא גיליתי בתוכי את היצר הרע.

כי כל העניין הוא דווקא בזה, כדי לראות את הרע ברצון השלילי הזה. אני בעצמי צריך לקבוע את זה לעצמי, ולא סתם לשמוע ממישהו. אני בעצמי צריך להרגיש שהתכונה הזאת פועלת לרעתי, בכך שלא מאפשרת לי לצאת לרוחניות ולהשיג את המטרה. דווקא היא עומדת בדרך שלי, ואם אני לא אתגבר עליה, אם לא אקשור את עצמי לקבוצה, אז אין לי שום סיכוי.

אני צריך לראות בפועל שהיצר הרע חוסם לי את הדרך. הוא, כביכול, נותן לי ליצור את הקשר, אבל ברגע הבא מנתק אותי מהחברים. בסופו של דבר, חוץ מרגעים קצרים, אני כל הזמן מנותק מהקבוצה.

האם אני תופס בצורה מספקת שזה רע? כי הרי צריך, שאני לא אוכל יותר לסבול את האגו שלי ואעשה כל מה שרק אפשר, העיקר להיפטר ממנו: "טוב לי מותי מחיי. אני חייב להרוג אותו, כי הוא השונא שלי". חייבים להרגיש שהוא האויב היחידי שלי שמסתתר בפנים, כמו גידול סרטני, כמו נחש, שאותו אני חייב להוציא מתוכי.

אבל אם אני לא מרגיש את זה, אז עדיין לא גיליתי את היצר הרע. ועד אז אני לא זקוק לתורה כ"תבלין", כלומר לשיטת התיקון. רק על ידי גילוי העריצות של הרע, אני מחפש מוצא. כי אני נגוע לחלוטין, הוא ספוג בתוכי ולא ניתן לברוח ממנו. אז מה עליי לעשות?

ואז, מתוך חוסר ברירה וחוסר אונים, אני מתחיל לתפוס שישנו כוח שיעזור לי, שזה האור. זה כבר לא מושג מופשט, אני מרגיש שהוא קיים ומחפש הזדמנות לדרוש אותו, מחפש את אותה ההרגשה הפנימית שתאפשר לי למשוך אותו, כדי שהוא יפטור אותי מהרע.

וכל זה מגיע רק כשאנחנו מתחילים את העבודה המעשית בחיבור…

מתוך שיעור על "הקדמה לספר הזוהר", 10.07.2012

ידיעות קודמות בנושא:
תיקון הרע: להגיע עד הסוף
הרע מתגלה בזמן החיבור
צילו של היצר הרע על רקע האור

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Y6mcE

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest