דור החכמים

שאלה: מה עליי לעשות אם אני רוצה לשנות את גורלי בעזרת חכמת הקבלה? האם אני צריך לבקש זאת מהמקובלים שמחזיקים בכוח כזה?

תשובה: קודם כל, אתה צריך בעצמך ללמוד את חכמת הקבלה. האדם מגיע לחכמת הקבלה מפני שהוא רוצה לשנות את גורלו.

שאלה: אם האדם לומד את חכמת הקבלה, האם הוא מקבל את הכוח שישנה את הגורל שלו?

תשובה: לא מיד, בוודאי, אבל עם הזמן הוא מסוגל לעשות זאת. בשביל זה הוא לומד.

שאלה: ואם אבקש ממקובל אחר לשנות את מזלי, האם הוא מסוגל לעשות את זה?

תשובה: לא, זה בלתי אפשרי. עליך ללמוד לבד כיצד לשנות את גורלך. המקובל יכול להשפיע על גורלו, אך לא על הגורל של האחרים. הרי כל אחד אמור לשנות את הגורל שלו על ידי התיקון הפרטי שלו.

לשם זה אנחנו קיימים בעולם הזה, על מנת לעבור במהלך ההתפתחות שלנו את כל דרגות הביניים ולהגיע למצב הרצוי. אנחנו עוברים את תהליך ההתפתחות הזה בדומה לילד בבית ספר שחייב ללמוד. הוא בכל זאת ילמד, או בעזרת המקל וקבלת עונשים מתמידים, או שיקבל שׂכל ויכין את שיעורי הבית, יסיים את בית הספר בהצטיינות ויקבל אהבה מכולם כלפי עצמו וכך ייהנה מהחיים.

מהדוגמה הזאת ניתן להסיק מסקנה, שאנו מוכרחים להכיר את התוכנית האישית שלנו, וכמו כן, את התוכנית הכללית: לאיזו צורה רצויה עלינו להגיע? גם אם אנחנו רוצים וגם אם לא, אנחנו חייבים להגיע אליה כפי שנקבע בגורלנו.

המזל יורד אלינו מלמעלה, כמו לילד שאותו לא שואלים האם הוא רוצה ללכת לבית ספר או לא. הוא חייב ללכת לבית ספר כיוון שיש חוק כללי במערכת החינוך. אבל באיזה אופן תלמד, זה כבר עניין שלך. אם אתה חכם ומבין שאין ברירה אחרת ועליך לסיים שתיים עשרה שנות לימוד, אז אתה מנסה לברר מה נדרש ממך בכל שלב ושלב. אתה משתדל לעשות הכול בצורה הנוחה ביותר.

אולי אפילו תוכל לקצר לעצמך את תקופת הלימודים ולסיים אותם באופן אקסטרני, במקום שתיים עשרה שנים ייקח לך שבע, שמונה שנים.

שאלה: כלומר, האדם חייב בעצמו ללמוד את התוכנית הכללית ואז יוכל טוב יותר להיכלל בה? ואם אבקש ברכה ממקובל גדול, כיצד זה ישפיע על חיי?

תשובה: ישנה בזה רק השפעה פסיכולוגית. המקובל אינו מסוגל להשפיע על הגורל שלך, לא לרעה ולא לטובה. הרי הוא לא יכול למנוע ממך הזדמנות להשקיע מאמץ אישי משלך, הוא לא יכול לגנוב ממך את חופש הבחירה, את עבודתך, שבאמצעותה אתה צריך להשתנות. בדיוק כמו שההורים לא יכולים להכין את שיעורי הבית במקום הילד, לעבור מבחנים ולסיים במקומו את בית הספר.

אך האדם בטוח, שברכה של האדם גדול תביא לו הצלחה. זה נותן לו בטחון, כמו לילד שמרגיש יותר בטוח תחת דאגת ההורים. מפני שהאדם נרגע, הוא באמת מחלים, מתייחס בצורה יותר רגועה לכל הבעיות שלו ופותר אותן. לכן נראה לו כאילו הברכה עזרה לו.

זו השלכה פסיכולוגית בלבד שאינה משנה את הגורל. רק האדם עצמו מסוגל לשנות אותו, כל אחד מאיתנו, בזכות המאמצים האישיים שלו. רק כך הוא יכול לתקן את גורלו, על ידי התקדמות מנקודת ההתחלה לשלב הסופי.

שאלה: יוצא מכך, שכדי לשנות את הגורל אני חייב להתפתח כאדם: להכיר לבד את תוכנית ההתפתחות ולראות את מקומי בה.

תשובה: זה נהיה אפשרי רק בדורנו ולא לפני זה. קודם, האנשים לא שאלו על זה, הם פשוט חיו וזהו. עוד לפני מאה-מאתיים שנה רק אנשים חכמים מיוחדים, כמו פילוסופים ופסיכולוגים, תהו ושאלו לשם איזו מטרה נוצר האדם.

ואילו האדם עצמו היה חי ללא שאלות. הוא ידע, שאם אבא שלו נפח במקצועו, גם הוא יהיה נפח, ואחר כך גם בנו. כך זה נמשך מדור לדור. הכול השתנה ממש בזמננו, בכמה עשרות השנים האחרונות.

שאלה: האם זה אומר, שהאנשים נעשים חכמים יותר מדור לדור והיום נפתחות לפנינו אפשרויות להגיע לשליטה על חיינו כמו שפעם לפני אלפי שנים רק חכמים גדולים היו יכולים להרשות לעצמם?

תשובה: כן, האנושות התפתחה עד כדי כך, שהיום אנשים רגילים נמצאים באותה רמת התפתחות כמו שהיו חכמים גדולים לפני אלפיים שנה, כגון אריסטו, אפלטון, וכולי.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 478, 21.12.2014

ידיעות קודמות בנושא:
כיצד להפוך את הגורל
כיצד לנהל את הגורל
לא לאבד את המסלול הרוחני

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/3fXWG

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest