בסביבת המלאכים

הקדמת ספר הזוהר, מאמר "שמיים וארץ", אות קנ"ב: "ולפי שגם למלאכים אין ג"ר דחכמה, אלא ג"ר דחסדים לבד, הרי ירגישו מחמת זה ביזיון לדרגתם, ויקנאו אותנו על היותנו, מחשיבים את עצמנו כל כך".

שאלה: כיצד ניתן להבין את מערכת היחסים בין האדם והמלאכים?

תשובתי: אני קיים בעולם שלנו, בסביבה של הטבע הדומם, הצומח, החי ובני האדם. הם כולם מתייחסים אליי באופן שונה, אני מחובר איתם בכל מיני קשרים, עם חלק מהם יותר ועם חלק אחר פחות.

עם כוח המשיכה (המלאך הדומם) אני עוד מסתדר איכשהו, על אף שזה קשה לי. הרי המלאך הזה כל הזמן לוחץ אותי אל האדמה. אל הצמחים (המלאכים בדרגת הצומח) אני מתייחס באופן שונה: חלק מהם גורמים לי להרגיש טוב, ואחרים גורמים לי להרגיש רע. חלק מהם אני מנצל, וחלק לא. אותו הדבר גם עם בעלי החיים (המלאכים בדרגת החי): יש כאלה שאני פוחד מהם, יש כאלה שאני אוכל אותם, וכן הלאה.

כלומר, גם עכשיו יש לי קשרים עם המלאכים. מדוע הם נקראים מלאכים? מפני שהם כולם חלקי המלכות, כולם מנוהלים על ידי הבינה ופועלים ביחס אליי. אתה יכול לומר על האדם: "הוא פשוט מלאך!" – מלאך הוא מי שמנוהל על ידי הבורא ואין לו שום בחירה חופשית.

אולם האדם הוא מעל למלאך, מפני שנמצא בו ניצוץ של הבורא, והוא בעל בחירה חופשית. מלאך הוא כוח שפועל בטבע, שמצטייר לנו בעולם שלנו בצורה של הטבע הדומם, הצומח והחי, כמו גם בני האדם שפועלים ללא בחירה חופשית, מנוהלים על ידי הטבע. כלומר, כולם חוץ מהמקובלים.

בעולם הרוחני המלאכים הם כוחות, ובכלל, כל העולם הרוחני הוא כוחות. גם עכשיו, כל מה שסובב אותי – אלו גם כוחות, רק שהם מציירים לי את המציאות הנוכחית. אך מה שמדאיג אותי זה לא המעטפת החיצונית הזאת, אלא הכוח הפנימי. דווקא איתו אני חייב להסתדר, אותו אני חייב לחקור, לברר, להרגיש. הרי אני צריך לעבוד נגד הכוח הזה או יחד איתו. כלומר, אני צריך לגלות את המלאכים ולעבוד איתם. יש מלאכים חיצוניים ויש מלאכים פנימיים. את המלאכים הפנימיים אני מרגיש בתוכי: הגוף שלי, המחשבות שלי, הרצונות שלי – כל אלה הם גם מלאכים.

מתוך שיעור על הקדמת ספר הזוהר, 06.03.2011

ידיעות קודמות בנושא:
כיצד לראות מלאך
כולם מסביב מלאכים
תמונות של מלאכים!

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/if5EB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest