במעבר לרוחניות

laitman_2010-03-12_9583-70.jpg

כנס "מתחברים בערבה", שיעור מס' 2 – דצמבר 2010

כשאנחנו מדברים על מימוש חכמת הקבלה, חייבים לקחת בחשבון שהגלגול הנוכחי שלנו בעולם הזה, הוא כלל לא הראשון. אנחנו כבר עברנו המון גלגולים, ואף אחד לא יודע כמה בדיוק עבר כל אחד מאיתנו. זה יתגלה לנו בהמשך, אך למען האמת אין חשיבות מיוחדת בספירת הגלגולים הקודמים שלנו, מאחר והם כולם היו בדרגות ההתפתחות של דומם, צומח וחי של הרצון לקבל.

כתוצאה מכך אנחנו התפתחנו. תחילה היינו בדרגת התפתחות של דומם, אחר כך בדרגת התפתחות של צומח, כשהרגשנו מציאות הדומה לצומח. אחר כך כל אחד מאיתנו התפתח בדרגת חי, כשתפס את המציאות בדומה לחיות.

וכך עברנו כמה גלגולים, כפי שכתוב בספר "עץ החיים" של האר"י ובחלק השלישי של תלמוד עשר הספירות, עד שמהמדרגה הבהמית, דרך הקופים (שלב מעבר בין בהמה לאדם), השׂגנו דרגת בן אדם בעולם הזה, גם כן צורה של אורגניזמים בהמיים, אך עם התפתחות גבוהה יותר מבעלי החיים.

בדרגת האדם של העולם הזה, גם כן עברנו הרבה גלגולים עד שהשׂגנו את המצב הנוכחי. ועכשיו, בגלגול הזה, אנחנו עוסקים בעבודה מיוחדת כדי לעלות לרמה אחרת לגמרי, לגלות מציאות חדשה, רוחנית, מציאות של הבורא. בכל מעבר בין המדרגות והמצבים קיימים שלבי ביניים. כפי שמספר האר"י שבין דרגות הדומם והצומח ישנם קוראלים שכוללים בתוכם סימנים של דומם ושל צומח. בין דרגות הצומח והחי קיים ייצור ביניים, בעל חיים מאוד קטן שנקרא "כלב שׂדה", הוא חי באדמה וניזון ממנה כמו הצומח, אך הגוף שלו מתנהג כמו בעל חיים. ובין דרגת החי למדבר קיים הקוף, בעל חיים עם ניצנים של בן אדם.

עכשיו אנחנו נמצאים במעבר בין האדם שבעולם הזה, החי כמו כל שבעה מיליארד בני האדם, ומשהו רוחני. מה מייצג הרוחני הזה בפני עצמו? – עדיין איננו יודעים, אך אנחנו נמצאים באמצע. לראשונה בתקופות המעבר האלה, אותן עברנו מדומם לצומח ומצומח לחי ומחי לאדם ללא ההכרה של מה שמתרחש עימנו, כשפשוט היינו חיים כמו כל בני האדם בעולם הזה, עכשיו אנחנו צריכים לעבור את המעבר הזה בהכרה כך שמשתתפים במעבר הזה בעצמנו. אנחנו בעצמנו קובעים האם הוא יתרחש או לא ובאיזו צורה. ורק לפי הרצון שלנו הוא יכול להתבצע.

ההתפתחות הזאת תלויה בנו. המעבר הזה הוא מאוד מיוחד, ומה שאופייני לו הוא שאנחנו בעצמנו בונים מעצמנו את האדם הדומה לבורא. לכן, לראשונה בכל ההיסטוריה שלנו, בכל ההתפתחות האבולוציונית שלנו, מתגלה לנו חכמת הקבלה. היא חייבת ללוות אותנו בתור מדריך הוראות, הנהגה לפעולה, ספר חוקים, מדע שבעזרתו נבצע את המעבר הזה. כי אם לא נברר, נרצה ונלמד אותו, לא נוכל לעבור אותו.

לכן אנחנו נקראים "עברים" ( "עברי" מהמילה "לעבור"), מאחר ואנחנו מבצעים מעבר ממצב של אדם שבעולם הזה, לדרגת האדם הרוחני הדומה לאדם הראשון, לדמות האדם הראשון שמתישהו כביכול נשבר לחלקים, ועכשיו אנחנו צריכים שוב להרכיב אותו לאחד שלם, גם החלק הזכרי וגם החלק הנשי שבו. כל זה צריך להיות מיושם בעבודה ההדדית המשותפת שלנו. לשֵם כך יש לנו את כל האמצעים, אך אנחנו צריכים ליישׂם את הכול, ללמוד ולחקור מה חסר לנו כדי להפוך להיות האדם הזה, ולבצע.

מתוך שיעור מס' 2 בכנס "מתחברים בערבה", 31.12.2010

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/wFD7R

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest