דף הבית / המשבר ופתרונו / אפקט האינטגרציה

אפקט האינטגרציה

שאלה: האם אדם שעבר את הקורס של החינוך האינטגרלי יכול להשתתף בדיונים המשותפים ולעזור לאנשים האחרים לפתור את בעיותיהם דרך החיבור?

תשובה: אני סבור שזה אמור להיות הרבה יותר רחב: צריכים לא סתם להיפגש עם האנשים האחרים ולפתור להם את הבעיות, אף על פי שגם זה אפשרי.

הייתי רוצה לראות תוכניות טלוויזיה על איך שמועברים קורסים, דיונים ופגישות אינטגרליים, איך נפתרות הבעיות במשפחה, וכולי.

מה שקורה היום במשפחה, הגירושים, הבעיות עם הילדים, עם החינוך שלהם, כל זה מהווה בעיה ענקית עבור האנושות. אפשר להתחיל מזה, היות והשאלות הללו קשורות בהחלט לכולם: ילדים, הורים, קשישים.

היום מאות מיליוני אנשים בעולם סובלים מדיכאון. ואין ברירה אחרת אלא להרגיל את האנושות לסמים ולתרופות. בסופו של דבר, אנחנו באמת מגיעים לזה, כמה שלא נסתיר את הסטטיסטיקה ולא נחשוב אחרת, מכיוון שלא נשאר לאדם שום דבר אחר. אז במה הוא יכול איכשהו להרגיע את עצמו ולקבל לפחות קצת תענוג? כי הרי כל הטבע שלנו דורש את זה.

אני כבר לא מדבר על הבעיות הכלכליות, על הבעיות בתרבות, על הכול בעצם.

לכן החינוך וההשכלה האינטגרליים חייבים להיות באמת אינטגרליים, כלומר, כוללניים, בלתי נפרדים.

בקשר לפתרון הבעיות הפרטיות, אתם בכל מקרה לא תוכלו לפתור אף אחת מהן אם לא תיגשו אליהן בצורה גלובלית. קחו איזשהו חלק מהמערכת הבנקאית ותתחילו לפתור את הבעיה שבו. הרי הוא בתור תת-מערכת קטנה כלול במערכת יותר גדולה, שהיא בתוך מערכת עוד יותר גדולה. כך שבצורה כזאת למעשה לא תפתרו שום דבר.

שאלה: זה בלתי אפשרי שכל התחומים יתממשו בבת אחת. מהו התהליך ההדרגתי על מנת שלא ייווצר קונפליקט בין המערכות?

תשובה: זו הבעיה, שאם המערכת היא אינטגרלית, אז לא יעזור פתרון בחלק מסוים נפרד שלה. לכן הגישה חייבת להיות אינטגרלית, כלומר כוללנית וכלל עולמית. אך כיצד לגשת לשאלה הזאת?

המערכת הפיננסית החדשה היא דבר מאוד מורכב, מפני שזוהי תלות הדדית כזאת, שמקיפה את כל הבורסות בעולם בו זמנית. לא הייתי מביא עכשיו את זה כדוגמה למימוש אפשרי, אך היינו יכולים, למשל, לקחת איזושהי עיר ואיזה איזור ולהפוך אותם לאינטגרליים באמת, לצורך דוגמה. ואחר כך לקחת עוד איזור אחד, ועוד, ולבנות קהילה אינטגרלית באיזשהו איזור נפרד.

אנחנו רק יכולים ללכת מהפשוט ליותר מורכב, ורק דרך מימוש אמיתי ותוך כדי הלימוד, באמצעותו להמשיך לעבוד.

על ידי אותה הגישה האינטגרלית היינו יכולים להקיף את כל האנושות ובהדרגה לאט-לאט להפוך אותה לאינטגרלית. אולם מצד השני, מייד שנתחיל לעשות משהו, אפילו בחלק קטן של האנושות, נרגיש הבראה (התאוששות) מסוימת בכל הפעולות האחרות שלנו, בחיינו, ובכל מקום שבעולם.

חוץ מזה, נראה איך האנשים מתחילים להבין שהבעיה נמצאת באגו שלנו, בחוסר ההתאמה שלנו עם הטבע האינטגרלי, בכך שאנו קשורים בינינו בצורה לא נכונה.

אך אם נתחיל מאיזה חלק אחד נפרד, צריכים לראות כיצד זה יתפתח. הבעיה היא שההמונים נמצאים ברמה אגואיסטית, ואילו אנחנו מתחילים לפעול ברמה אלטרואיסטית, אינטגרלית. עד כמה העוצמה של הרמה האינטגרלית תהיה מספקת, אפילו לחלק קטן של האנושות, בשביל להתגבר על האגו שבדרגה הנמוכה ביותר של האנושות? באיזה קשר הדדי שני החלקים האלה נמצאים? לצערי, אין לנו את הנתונים האלו.

צריכים לממש את זה, לבדוק ולחקור. השיטה האינטגרלית הינה מחקר מדעי טהור, כלומר, אנחנו מקבלים אותו מהטבע. לפני שהוא התגלה, אף אחד לא דיבר עליו בכלל ולא תיאר אותו לעצמו. ההיסטוריה מכירה אוטופיסטים שדיברו על חיבור האנושות, אך בתורות שלהם הייתה חסרה התכללות אינטגרלית הדדית.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חכמת ההמונים", 06.05.2013

ידיעות קודמות בנושא:
מחשבה לעזרת החינוך האינטגרלי
העברה של המסר האינטגרלי
התעניינות באינטגרציה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/8q5g9

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest