תרופה לבדידות

שאלה: האם אפשר לרפא בדידות?

תשובתי: כן. הבדידות למעשה מבורכת. רק שעלינו להיאבק כדי שהבדידות לא תוביל אותנו לכל מיני השלכות מיותרות ולא רצויות. מפני שאם אנשים בודדים סובלים מהבדידות שלהם, אז הם מוכנים לעשות הכול. אלה יכולים להיות מהפכנים, קיצוניים וכדומה. הם מגיעים לצריכת סמים ולהתאבדויות.

צריך להסתכל באופנים שונים על הבדידות. אם זו בדידות אינטלקטואלית, אז היא מבורכת עבור האדם ועבור האנושות. אם היא לא אינטלקטואלית אלא מדעית, היא גם יכולה להיות מבורכת, למרות שהיום המדע עובד יותר בקבוצות. אבל אם זו בדידות פסיכיאטרית, פסיכולוגית, אז כבר צריך לבדוק, ולעזור לאדם לאזן אותה באופן כלשהו.

הכול תלוי אם האדם מרגיש את עצמו בנוח בבדידות שלו. כאשר פולשים לבדידות שלי, אז קשה לי מאוד. אני יכול לסבול את האדם זמן מה, ואחר כך, לא. אני צריך לעזוב, לפרוש, להתבודד, להישאר עם עצמי.

שאלה: מהי בדידות נכונה?

תשובתי: בדידות נכונה, היא זו שמובילה להתפתחות פנימית. אני מבין את האדם כאישיות, כל אחד לחלוטין, מעביר חלק מהזמן עם עצמו, הוא בתוך עצמו, עורך דיון ומתלבט עם עצמו. וחלק קטן מהזמן הוא מעביר עם אחרים. ככלל, עם אחרים הוא "משקר", מנסה להצטייר, משחק ומציג את עצמו אדם אחר, לא את עצמו.

איך האדם לא יהיה בודד? אפשר להפוך אותו כך שלא יהיה בודד, אם אתה מחנך אותו בצורה נכונה. אפשר לחנך את האדם בכל גיל. כלומר צריך להראות לו שהוא יכול להרוויח מצורה נכונה של הבדידות שלו. אם הוא יבין, שרק בשילוב נכון עם אדם אחר, הוא יכול לגלות את העולם העליון, לצאת מעבר לגבול של חיים ומוות, של הקיום שלו, אז זה כבר נשמע מושך.

שאלה: במה מסתכם השילוב הנכון הזה וכיצד אפשר להשיגו?

תשובתי: שילוב נכון מסתכם בכך שאדם אחד כביכול עובר לשכון באדם אחר. זה נקרא "עשה רצונך כרצון הזולת". באופן כזה, אם אני יוצא מתוכי ומשתכן באחר, כלומר מתחיל לעבוד על הרצונות של הזולת ולמלא אותם במקום את הרצונות שלי, בזה שאני משתמש בכל הפוטנציאל הפיזי, היצירתי והאחר שלי כדי למלא את האחר, אז אני כביכול עובר לשכון בתוכו. אני כביכול מתחיל להרגיש את החיים שזורמים דרכו.

אלה חיים אחרים לגמרי, אלה חיים רוחניים. למה רוחניים אם זה אותו אדם כמוני? כי אני הופך להיות אחר, בכך שאני משתדל להרגיש אותו במקום את עצמי, כלומר אני יוצא מעצמי. כאילו שהגוף שלי מת, ואני עם כל האינטלקט שלי עובר לשכון בתוכו. וכאן קיימת אפשרות של יציאת האדם מתוך הגוף שלו.

שאלה: כל אחד אחר, זה כמו תורם, כדי להרגיש את עצמי חי, מאושר, ממולא?

תשובתי: כן. בכך שאתה עובר לשכון בתוך הזולת, אתה מטייל במרחב אחר לגמרי.

שאלה: וזו התרופה לבדידות?

תשובתי: לא רק תרופה לבדידות אלא תרופה מהמוות, זו תרופה שגורמת לך להיות בן אלמוות, כדי להשיג שלמות, להתעלות מעל עצמך, מעל לאגואיזם.

מתוך תוכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 27.01.2019

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/jwHpR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest