תהליך הצטברותי

הערה: אנשים רבים פוחדים מירידות רוחניות מפני שהם לא מאמינים שימצאו כוחות לעלות.

תשובתי: אנחנו לא יורדים ולא עולים אלא פשוט לומדים בקבוצה. ככל שאנחנו לומדים יותר בקבוצה, כך עובר דרכנו האור המקיף בצורה יותר ויותר אינטנסיבית. כאשר אנחנו מתחילים להתאחד עם חברים אחרים, להסדיר ולכונן איתם קשר, אז מיד מתרחשות אמפליטודות של עליות וירידות. נניח, שאני רוצה להתחבר עם חבר ורואה חושך, מפני שאני לא יכול להתחבר איתו, זה נקרא שנפלתי לתוך האגו. לא מדובר על אגו גשמי אלא על אגו שמופיע תוך כדי בניית יחסים נכונים בין בני אדם. לכן אין מה לפחד. האם אני נראה אדם שלא רוצה לחיות?! להיפך, אני אוהב את החיים על כל הצדדים שלהם.

החושך שעליו אני מדבר מופיע מתוך ייאוש, כשאתה רוצה לכונן קשרים בקבוצה ולא יכול. באופן עקרוני, הייאוש הזה נובע מאותו רצון שלא מאפשר לך לראות את הבורא. הוא עדיין קטן, לא מספיק, עליו לעבור תהליך הצטברותי, שבו תראה שאתה לא יכול להשיג שום דבר, לחלוטין! ואז מגיע ייאוש גדול, כאשר אתה מבין שהוא נובע מהבורא!

כך גם נאמר בתורה, הבורא אומר לאברהם: "אל תדאג, הילדים שלך ייצאו מהעולם הזה לעולם העליון, מפני שאני אביא אותם לפרעה", כלומר לאגו עצום. דווקא התגלות של האגו העצום מאפשרת לנו לצאת מתוכו, מפני שכך "פרעה" (האגו) מתגלה כלא מתאים להשגת העולם העליון, הוא חותם על גזר דין מוות לעצמו ואני צריך לנטוש אותו, אני צריך לצאת מתוכו.

מתוך שיעור בשפה הרוסית, 15.5.2016

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/rk421

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest