תדשא הארץ

laitman_2009-07_0170_70.jpg

זוהר: פרשת בא, סעיף ס"ו: ויאמר אלקים תדשא הארץ. הארץ, המלכות. ועשבים, הם האור הנצמח מזריעת אור הגנוז.

כיצד יכול לצמוח משהו מתוך הרצון? יכול לצמוח, אבל רק על חשבון כוח ההשפעה שבתוכו. אם הרצון מקבל כוונה על מנת להשפיע ומשתוקק אל האור, אז הרצון הדומם נהפך לצומח. בהתחלה, היה רק רצון דומם. אבל אם לוקחים מהדומם את אותו החלק שיכול להידמות לאור, אז הוא נהפך לצומח. כלומר הצומח הוא אותו הרצון הדומם + האור שפועל בו ומפתח אותו. בכדי שאותו הצומח יהפוך לחי, נדרשת עוד תוספת אור שתשפיע על הרצון – ואז ייווצר החי. ושוב, אותו הדבר בדיוק עם המדבר.

הכל צומח מתוך הדומם, הודות לפעולת האור עליו. האור המשפיע על הרצון לקבל, ויוצר ממנו את מדרגות הרצון מלמעלה למטה: דומם, צומח, חי, מדבר.

heb-2010-01-25_rh-zohar_lesson_bb_erev.jpg

אותו הדבר מתרחש בעלייה ממטה למעלה, גם כאן האור פועל וכאילו לוקח קצת מהאדמה ובונה מזה צומח, בכך שמכניס פנימה את התכונה שלו! אחר כך הוא לוקח צומח, מוסיף לתוכו קצת מתכונת האור, תכונת ההשפעה ויוצר חי. לוקח את החי, מוסיף מתכונת ההשפעה שלו, ויוצא אדם. וכך הכל יוצא מהדומם.

נאמר בבראשית, שהבורא לקח קצת אדמה ומים ופיסל את האדם, כלומר השפיע על הדומם בכוח ההשפעה שלו. לקח קצת רצון דומם והפך אותו לצומח. אחר כך לקח קצת מהצומח, הוסיף לזה את רצון ההשפעה שלו, ויצא חי. רק השפעת האור מפתחת את הרצון ובונה את המדרגות: דומם, צומח, חי, מדבר. בזה מסתכמת כל הפעולה הראשונית של הבריאה (בראשית).

מתוך שיעור ערב על ספר הזוהר, 25.01.2010

רשומות קודמות בנושא:
בריאת "האדם"
לעבור מקטר האבולוציה למטוס
רצונות: דומם, צומח, חי, מדבר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/7N3DD

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest