שלוש מדרגות

בעולמנו ניתן לחלק את כל הנבראים לשלושה סוגים:

1. הסוג הראשון הם אלו שעדיין נשארים אדישים, אינם מבינים, אינם מרגישים, אינם חושבים האם הם מקבלים משהו מלמעלה.

2. אחרים מאמינים שהם מקבלים את הכול מהבורא, אך אינם יודעים מה לעשות עם זה. הם עדיין לא גדלו כדי לגלות שהם מקבלים יצר רע שאותו צריך להפוך לטוב. אם אדם מרגיש רע, הוא מאמין שהוא קיבל אותו מלמעלה ואז הוא בוכה, צועק ומתפלל שהבורא יעשה לו טוב.

כך פועלים אנשים דתיים, שחושבים שהבורא שולח להם ייסורים כדי להזכיר להם שלא ישכחו אותו, או כדי שהם יקבלו תמורתם שכר בעולם הזה או בעולם הבא. כך או אחרת, האדם חושב שהפנייה שלו אל הבורא תגרום לבורא להשתנות ולהחליף את כעסו ברחמים.

3. הסוג השלישי הם אלו שמפותחים עוד יותר ומבינים שהבורא אינו משתנה. הוא תמיד טוב, תמיד מלא אהבה, תמיד שלם. לכן מה שהוא שולח נועד לשנות את האדם עצמו. כשהאדם עובר דרך שרשרת המצבים הללו, הוא מגלה שהוא נמצא בפני הבורא השלם, הקבוע, הנצחי, ורק האדם עצמו הוא זה שמשתנה. הוא קובע את המצב הזה כרע ומגיע לבקשה אמיתית, שכתוצאה ממנה מצבו הופך לטוב.

באדם מתגלות הרשימות, החל מהרשימו השבור שמתחיל להתגלות לו כשהוא משקיע מאמץ בקבוצה ובלימוד. הוא מברר את הרשימו הזה, מתפלל עליו, כלומר דן אותו, ומבקש תיקון. כך האדם רוכש רצון חדש על ידי השתתפות נכונה בקבוצה ובלימוד. ואז האור הקבוע הופך את הרשימו המקולקל, השבור, למתוקן. נעשה זיווג דהכאה של הרשימו המתוקן עם האור ונבנה פרצוף הנשמה.

לשלושת הסוגים האלו אנחנו מחלקים בכללות את כל בני האדם:

  • אלה שעדיין אינם שייכים לתיקון;
  • הדתיים, שמתפללים שהבורא ישתנה;
  • המקובלים, שמבינים שהם בעצמם צריכים להשתנות.

בהתאם לכך, העבודה הרוחנית קיימת רק בקרב המקובלים, תפילות ללא מענה הן מנת חלקם של הדתיים, וחיים ללא קשר כלשהו עם הבורא אופייניים לכל היתר.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 04.02.2011

ידיעות קודמות בנושא:
רצון רע הוא מתנה טובה
תחילת ההתעוררות
משתנה אחד במציאות הקבועה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/6xQAX

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest