שומרי העולם

שאלה: האם קרה בעבר שאנשים הקשיבו למקובלים וביצעו את העצות שלהם?

תשובתי: בימי קדם לא היה מדובר סתם על מקובל זה או אחר, אלא על תקופת התפתחות שלמה, תקופת אברהם, תקופת יצחק ויעקב, יוסף, משה, יהושע… הרוח של האדם פעלה ועשתה את הדברים בתקופה מסוימת. למשל, משה יצר את העם, החדיר את שיטת התיקון לתוך עומק הרצונות שלו שהתגלו, ובסופו של דבר הביא את העם לארץ ישראל, כלומר לגילוי הבורא.

כל ההתפתחות ממומשת על ידי המקובלים, אף על פי שבתקופת הגלות אנחנו לא רואים את זה. דווקא דרך המקובלים העולם מקבל "הזנה" שמאפשרת לו להתקיים. אחרת, לא הייתה כאן טיפה של אור, כלומר לא היה חומר. בעולם תמיד ישנם מקובלים, שלפי הכלים שלהם שייכים לכלל האנושות וגם למדרגה רוחנית.

נאמר "זנב לאריות", כלומר תשע הספירות התחתונות של עולם ה"אצילות" עם "אור החכמה", יורדות לעולמות בי"ע והופכות ל"ראש לשועלים", כלומר לשואלים. כי שם נמצאים הכלים השבורים ולכן מופיע השאלה: איך לתקן אותם?

לנו הכרחי הקשר הזה והאפשרות התמידית של המעבר בין המדרגות. ובעולם שלנו המקובלים מספקים את זה: מצד אחד, הם מלובשים באותם הלבושים כמו האחרים, שעל ידי זה הם יכולים ללמד אותנו, ומצד שני, הם קשורים עם מדרגה יותר עליונה. אין שיטות אחרות, כי אנחנו הרי נמצאים במערכת הכללית שחיה לפי חוקים מדויקים.

נחזור לשאלה. לאחר גלות ארוכה העם היהודי שמע לעצות המקובלים בזמן הבעל שם טוב ותלמידיו. הם הנהיגו את האנשים קדימה ויצרו דורות שלמים שחיו בהשגה רוחנית, שחיברו את ה"קרקע" של העולם הזה עם הגובה של אין סוף. זו הייתה תקופה של מקובלים גדולים שפעלו בשני העולמות.

מה שנוגע לנתק של הקשר הרוחני שהתרחש במאה השנים האחרונות, אז כנראה שכך היה צריך לקרות. המצב שנוצר הוא באמת קריטי. ובכל זאת, כמו שנאמר, "לא אלמן ישראל". וגם היום ישנם מקובלים שמעבירים לנו הארה מהעולם העליון.

העולם שלנו, זה כמו כתם קטנטן שחור במרכזם של העולמות הרוחניים. חייבים להכניס לתוכו מאור, אחרת הוא לא יוכל להתקיים. דרך כל העולמות קרן אור מגיעה בצורה ישירה לכאן, לכלים, לרצונות המקולקלים, והמקובלים מספקים את הקרן הזאת.

אתה קורא להם "בני אדם", על אף שהעניין כאן הוא לא ב"עטיפה הבהמית", אלא ברצון מסוים, במצב. הם עושים בכוונה את הפעולות הדרושות כדי לרדת עוד יותר למטה אלינו. למשל, בעל הסולם ביקש שיורידו אותו כדי שתהיה לו אפשרות לכתוב ולעזור לאנשים שחיים למטה…

מתוך שיעור על עיתון "האומה", 12.08.2012

ידיעות קודמות בנושא:
לא ניתן לשנות את מסלול האור
על המהפכה הקבלית ועל החושך שלפני עלות השחר
עידן הדור האחרון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/zQ9Br

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest