דף הבית / חכמת הקבלה / פרשת השבוע / שגגות ועבירות

שגגות ועבירות

"וכי תשגו ולא תעשו את כל המצות האלה אשר דבר ה' אל משה: את כל אשר צוה ה' אליכם ביד משה מן היום אשר צוה ה' והלאה לדרתיכם: והיה אם מעיני העדה נעשתה לשגגה ועשו כל העדה פר בן בקר אחד לעלה לריח ניחח לה' ומנחתו ונסכו כמשפט ושעיר עזים אחד לחטת: וכפר הכהן על כל עדת בני ישראל ונסלח להם כי שגגה הוא והם הביאו את קרבנם אשה לה' וחטאתם לפני ה' על שגגתם" (שלח, ט"ו, כ"ב-כ"ה).

ישנן שגגות שנעשות על ידי האדם מחוסר ידיעה, מפני שנעלמו מהרגשותיו. הוא לא הרגיש ו/או לא הבין, שהוא עושה משהו רע, כך נעשה שותף או אפילו מקור למצב מקולקל, שלא במתכוון. אבל הנסיבות המקלות הללו לא משנות את מה שיצא, אין תנועה אחורה. חוץ מזה, ישנן עבירות שהן באמת עבירות ופשעים, מאחר והאדם יודע שהוא מפר איזו צו/איסור. ולמרות שהוא גורם נזק באופן הכרתי לחברה ולכל מערכת ההנהגה, בכל זאת זה לא עוצר אותו.

מה גם, שגם במקרה האחד וגם במקרה השני, ישנן כל מיני דרגות ורמות של שגגות, לכן בעולם שלנו החוק הפלילי מכיל המון סעיפים נוספים שלוקחים בחשבון כל מיני נסיבות. יתרה מזאת, בבית המשפט נלקחת בחשבון דעתם של המושבעים, שבוחנים עבירה זו או אחרת, ועל בסיס זה נעשית החלטה לאיזה סעיף לשייך אותה. אלא דברים עדינים מאד השייכים לעולם הפנימי של האדם, שלא ניתן להחליט עליהן ללא התערבות של בני אדם. לא ניתן להכניס נתונים אלו למחשב כדי שהוא יקבל את ההחלטה מי אשם ומי לא, כאן השתתפותו של בן אדם היא הכרחית.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 13.5.2015

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/3b3Bm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest