דף הבית / חינוך, ילדים / שאלה נצחית

שאלה נצחית

laitman_2010-03-12_9583.jpg

שאלה: אם חושבים על המילה "אינטגרלי", אז מתקבלת מילה נרדפת ל"קומוניסטי". אתה תיארת מאוד יפה את תמונת העתיד של האנושות דרך החינוך, ההשכלה והשינוי בתודעה האנושית. אך איני מתאר לעצמי כיצד ניתן לשנות את אנשי הצבא, עובדי התעשייה הצבאית ובכלל את המערכת כולה?

תשובתי: שאלה מאוד עמוקה ויסודית.

עובדה ששיטת החינוך וההשכלה האינטגרלים, באמת דומה מאוד לרעיונות הקומוניסטים. נראה כאילו שגם היא קוראת להתקרב, לבנות את הכול ביחד, להשוות את כולם בכל וכולי. אותן הסיסמאות, אבל מהות שונה לחלוטין.

ראשית, אם מסתכלים על הקומוניזם, רואים שזה היה ניסיון מרתיע לאחד בכוח את העם ולאלץ אותו לבצע את מה שדרשו קומץ אנשים שתפסו את השלטון.

בשיתוף הפעולה האינטגרלי הכול שונה – הכול נעשה רק דרך חינוך האדם, כאשר הוא מבין שהטבע מאלץ אותו להיות אחר, להיות באיזון עימו.

הרי כל החוקים: חוקי הפיזיקה, במיוחד בתרמודינמיקה, וחוקים אחרים, בנויים על איזון. הטבע תמיד שואף לאיזון.

אותן הצורות בטבע שנמצאות בשיתוף פעולה טבעי עימו, אינן זקוקות לזה. דרגות ה"דומם", ה"צומח" וה"חי" קיימות באופן אינסטינקטיבי באיזון, מפני שממלאות אחר פקודות הטבע הפנימי שלהן, ולא יותר מזה.

האדם נבדל מהאחרים בזה שיש לו שכל, הוא מתחיל לנצל אותו רעה, ולנצל את הטבע בצורה אגואיסטית לטובתו באותה המידה שהוא נמצא מעל דרגת ה"חי". מסתבר, שתוספת האדם שבנו היא גורם שלילי, כך אנחנו הורסים את עצמנו, את החברה כולה ואת העולם סביבנו. השאלה היא רק כיצד לתקנו לאינטגרלי, מפני שאנחנו כבר יצאנו לרמה הזאת.

למעשה, לשנות את הטבע בלתי אפשרי. לנו זה מאוד קשה.

אבל אנחנו רואים כיצד האגו שלנו היום הגיע לצורך להיות קשור בצורה אינטגרלית. אנחנו רואים כיצד מדינות מתחילות בהדרגה להבין שהן אינן יכולות להתקיים זו בלי זו. על רקע המחלוקות, על רקע סוגים שונים של שנאה, מופיעה המודעות בצורך להיות קשורים.

זה ניכר היטב באירופה. היא המייצגת בנושא זה, מפני שהמדינות בשוק האירופי כבר מוכנות להיות קשורות כלכלית, לפחות כדי להרוויח.

מתוך ההרצאה באוניברסיטת שאוליי, 22.03.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הצורה המתקדמת של האגו
קסמו של הקומוניזם
מתוקן = מאוחד

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/kBaae

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest