רצון דומיננטי

שאלה: האם אפשר לומר שהיום השאיפה למימוש עצמי שולטת על הרצונות האחרים?

תשובתי: בדורנו אנחנו כבר הופכים את פירמידת הרצונות למעגל. מאחר וכל הטבע אינטגרלי ומהווה בפני עצמו כדור עצום שבו כל הרמות מחוברות ותומכות זו בזו, אז לכל השאיפות שמתגלות באנושות יש מקום. לא רק לעושר, שעשועים, ידע וגילויים, אלא הכול לחלוטין. אנחנו לא יכולים לומר שהשלב המודרני מאופיין במשהו מיוחד בהשוואה לתקופות אחרות. הדבר היחיד, עכשיו מתחילה להיווצר באדם משיכה לגילוי הבורא. בדור הנוכחי מתגלה יותר ויותר הרצון למימוש עצמי דווקא בהשגת החוק העיקרי של הבריאה.

שאלה: הפסיכולוג אברהם מאסלו סבר שרק 4% מהאוכלוסייה האנושית מצליחים להגיע לרף הגבוה ביותר של פירמידת הרצונות (השאיפה למימוש עצמי). מה גם שהאישיות מרגישה מאושרת אפילו בזמן סיפוק צמא למימוש עצמי אפילו ב – 40%. האם אתה סבור שמימוש הפוטנציאל שלי, זו הנקודה העליונה ביותר בפירמידת הרצונות?

תשובתי: בוודאי, אם המימוש באמת מתרחש. אבל אם הרצון קיים אבל לא ממומש? למשל, בזמנינו רבים אפילו לא משתוקקים למושכלות, אלא לגילוי של הבורא. מושכלות, זה תחום שפתוח לכולם ויכול להיות נחלת כל אחד. אבל אם אנחנו מדברים על גילוי הבורא, אז זה לא ניתן לכל אחד ולכן כאן כבר לא ניתן לומר שהאדם משיג את המצב הזה ומאושר.

מתוך תוכנית טלוויזיה "מיומנויות ניהול", 25.06.2020

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/FQxgY

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest