קבלה אחרת

קבלה אחרת
שאלתו של עומרי: בעיתון 7 ימים של שבת, הופיע תחקיר על כל הרבנים המקובלים הנחשבים ביותר בארץ. נדהמתי לקרוא שכל צמרת השלטון והצמרת הכלכלית של ישראל נוהרים אליהם לקבל עצות. הרב אלעזר אלמליח עושה שלום בית ומחזיר אהבות על ידי כך שבעל שבוגד באשתו אפשר לקשור אותו בסכין, אולר או מראה וזה לפי מה שהכתיבה בקבלה מצביעה עליו. "אני כותב על החפצים האלה את שמות הקודש ושמות המלאכים, ומסביר לאישה מה צריך לעשות", לא יעזור שום דבר הוא יחזור תוך 24 שעות, הוא אומר.
הרב לייטמן, מההתנסות הקצרה שלי איתך, זו לא הקבלה שאתה מדבר עליה! אתה יכול להסביר לי מה זו התופעה הזו, ולמה כל כך הרבה אנשים משתמשים בה?

תשובה: האדם הוא חלש, לא מכיר את העולם שבו הוא חי, לא מפותח, מפוחד מהעולם שהוא יצר. הוא זקוק לתמיכה, לאמונה בהצלחה, לתקווה. כולנו יודעים עד כמה אמונה בהצלחה עוזרת, מרפאת, נותנת כוחות ויכולת להמשיך הלאה. אנשים אלו תומכים באוכלוסייה שזקוקה לזה. האנשים ה"גדולים" אינם שונים מהאדם הפשוט ברמת ההבנה של החיים. על פי רוב הם פרימיטיביים כמוהו בזווית מבטם על מהות הדברים.

העזרה הזאת מכונה מימים ימימה בקרב העם "קבלה", למרות שאין לה שום קשר לאותה חכמת הקבלה שמתאר ספר הזוהר, האר"י, בעל הסולם – גילוי הבורא לאדם בעולם הזה, לכל אחד במידת השתוותו לתכונות הבורא, תכונות של אהבה ונתינה. אך בינתיים ההמון זקוק לקבלה אחרת…

במאמרו "מהות חכמת הקבלה", מגדיר בעל הסולם:
"חכמה זו היא לא פחות ולא יותר אלא סדר של שרשים, המשתלשלים על דרך קודם ונמשך, בחוקים קבועים ומוחלטים, המתחברים וקולעים למטרה אחת מאד נעלה, הנקובה בשם 'גילוי אלקותו ית' לנבראיו בעולם הזה'.
וכאן נוהגים כלל ופרט: 'כלל' – כלומר כל האנושות המתחייבת בסופה, בהכרח ובחיוב מוחלט, לבא עד לידי ההתפתחות המופלגת הזאת. 'פרט' – היינו שאף מקודם שלמות כלל האנושות כולה, בכל דור ודור נוהג דבר זה גם בפרטים יחידי סגולה".

ובתחילת ה"הקדמה לפי חכם" הוא מדייק: עד שאדם לא לומד קבלה ומשיג את הבורא, הרי הוא "מחוייב להתגלגל ולבא עוד פעם בעולם הזה".

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/4bR3C

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest