דף הבית / כללי / קבלה או עסק?

קבלה או עסק?

thumbs_56_100_wp2.jpg

שאלה: לעיתים אתה מעיר הערות עוקצניות על ה"מרכז לקבלה" של הרב ברג ואיני מצליח להבין מדוע. הרי הם ממשיכי דרכם של הרב ברנדווין, הרב אשלג והאר"י. הרב ברג למד על פי שיטתו של הרב אשלג והינו יורשו. האם היחס הזה נובע מהעובדה שהיית קשור למרכז לקבלה, אבל לא קיבלת אותם ובעקבות זה פתחת את המרכז שלך?

קראתי את ספריך, התרשמתי שהם אינם עוסקים ברוחניות או בדת, אלא פשוט במדע והם מצאו חן בעיניי. לעומתך המרכז לקבלה כן מציע רוחניות ושמירה על החגים והמסורת. כואב לי לראות אדם שעוסק בחכמת הקבלה ומזלזל באנשים אחרים בגלל חוטים אדומים או בגלל אמונתם, האם זה לא מעשה אנטי-קבלי?

תשובה: אישית אני חושב שברג הוא אדם שלא הצליח להיות מקובל, כיוון שפשוט לא היה לו מורה אמיתי. הוא לא למד אצל מקובל אמיתי, לא אצל הרב אשלג ולא אצל הרב ברנדווין, לא יכול להיות שהוא למד מהם למכור קבלה בכסף.

מעולם לא הייתי קשור למרכז לקבלה – הייתי שם פעם אחת בהרצאת מבוא והבנתי שאין שם ממי ללמוד. מאוחר יותר עברתי ללמוד אצל הרב"ש, המקובל הגדול האחרון, הבן הבכור של בעל הסולם והיורש הרוחני שלו, הרב ברוך שלום אשלג.

אחרי שנת לימוד אחת אצל הרב ברוך אשלג הצעתי לברג להעביר שיעורים למרצים שלו במרכז לקבלה, לפחות ללמד אותם משהו. בסופו של דבר הם עברו למורה שלי, הרב"ש, ויצאו מקובלים. כל זה היה בשנת 1980. את מרכז "בני ברוך" לא פתחתי עד 1995.

מאוחר יותר, במהלך סיבוב הרצאות בלוס-אנג'לס, הציעו לי הנציגים של ברג לעבוד אצלם כמרצה. עניתי שאני מוכן, אך בתנאי שנלמד ממקורות. הם צחקו ואמרו: "מי ישלם לך עבור זה כל כך הרבה כסף כמו שאנחנו אוספים מהם עכשיו!" והם צודקים…

אמור לי לפי אילו מקורות מלמדים שיעורים במרכז לקבלה? מה לומדים שם מכתבי המקובלים הגדולים? אנו יודעים שרק בעת לימוד מכתבי מקובלים האדם מגיע להכרת הרע ולתיקונו על ידי האור המקיף.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/HYcg1

3 comments

 1. רינת, הקבוצה הוירטואלית

  אבל רב, אתה אמרת לנו במפורש שאף אחד מתלמידי הרב"ש לא הגיע לרוחניות, וזה כולל את תלמידיו של הרב ברג שהבאת אליו !!!

   אז מוזר לשמוע אותך קורא להם "מקובלים".

  אף פייגה אשלג ציינה בזכרונותיה , שעם מותו של הרב"ש תלמידיו נפוצו לכל עבר ורובם עזבו את הקבלה.

  מוזר לי פתאום לשמוע אותך אומר דברים אחרים לגמרי….

 2. אסתר בתוך הסתר מהקבוצה הוירטואלית

  מצטרפת לתגובתה של רינת.

 3. אני מסכים עם שלמה, אני לא מבין איך שני הגופים לא מתחברים לגוף אחד. כבוד הרב, אני תלמיד במרכז לקבלה כבר ארבע שנה. השינוי שרכשתי לעצמי מאז הוא עצום וכיום אינני יכול לדמיין את עצמי חושב כמו שחשבתי בעבר. במהלך ארבע השנים האחרונות בדקתי את הידע שרכשתי מהמרכז לקבלה מול מספר גופים שעוסקים בתחום, בין היתר קראתי מאמרים, ספרים וצפיתי בהרצאות פרונטאליות שלך. רציתי לבדוק האם זו השפעה פסכולוגית שהמרכז יוצר או שמה זו קבלה. לשם כך הצטרכתי להקשיב לך, ושאלתי היא: האם הקשבת למה שהמרכז לקבלה אומר? האם ניסית לחוות חוויה כלשהיא במרכז לקבלה? האם באמת בחנת את הדרך של הרב שלך לעומת דרכם של רבנים אחרים? האם פסילה של שיטת לימוד אחרת זו לא סטייה מתפיסת הקבלה?

  ועוד שאלה, שמתי לב שאתה מצהיר כל הזמן שאתה לא דתי למרות שאתה משתמש הרבה במילה "אסור", והשאלה היא : המילה "אסור" באמת קיימת בעברית? והאם היא מופיעה בתורה?  

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest