דף הבית / אקטואליה / צעד קדימה 

צעד קדימה 

העולם סביבנו משתנה באופן בלתי נמנע, והשינויים הם בעלי אופי גלובלי. מה יחליף את הסדר העולמי הקיים?

קראתי לא מזמן שהמצב של הכלכלה העולמית מעיד על כך שהקפיטליזם הפך להיות גלובלי, לא נשארו שווקי יצוא, והרי דווקא ההתרחבות הכלכלית של הקפיטליזם זה הכוח העיקרי שמביא להתפתחותו, אבל הוא אינו מוכן לוותר על השלטון, לרשותו עומדים מנגנוני המדינה, הצבא, המשטרה, הכסף, כלי התקשורת, כל מה שדרוש לשמירה על השלטון והרווחים.

אבל כל המנגנונים האלה אינם יכולים לפתור את הבעיות, אלא רק לדחות את הבלתי נמנע: במקום קפיטליזם בהכרח יבוא סוציאליזם, לא כדוגמת ברית המועצות, אלא סוציאליזם אמיתי, שבו אמצעי הייצור שייכים לחברה, ואילו בברית המועצות הם היו שייכים למדינה. והמדינה עצמה תבוטל מפאת העדר הצורך בה, ואילו בברית המועצות המדינה התחזקה והחברה הפכה לתוספת שלה.

סוציאליזם זו בנייה חברתית, דמוקרטיה ישירה, עם אחריות של כל חבר בחברה כלפי כולם. לשם כך יש לחנך את העם, לשיתוף פעולה ועזרה הדדית. מהותה של הכלכלה, היא בחלוקת משאבים. מהותו של קפיטליזם, הוא בצבירה ולא בחלוקה. ההערכה היא שכדי לבנות אובייקט גדול, הכרחית החלטה של אדם אחד, שיש לו מספיק משאבים.

אבל אנשים מרוויחים כסף לא כדי לשרת את החברה (לבנות, לייצר מוצרים), אלא כדי להרוויח, להוציא משאבים מהמחזור החברתי לצריכה של אליטות. בזמן האחרון אנחנו רואים באופן ברור במיוחד, הידלדלות של האוכלוסייה והתעשרות של האליטות. היצרנים עושים הכול כדי לעורר את הביקוש, כלומר לחייב את האדם לקנות הכול חדש. כל תעשיית האופנה קיימת רק כדי לחייב את האדם להיפטר מדברים "ישנים" ולקנות חדשים.

במדפסות תלת מימד אפשר להדפיס כמעט כל פריט שימושי (כלי מטבח, רהיטים, ביגוד וכולי). נָנוֹ טכנולוגיות מאפשרות לייצר חומרים סינטטיים עבורם, עם תכונות קבועות מראש. והפצתם הרחבה הופכת את הייצור ההמוני ללא הכרחי.

אני חושב שמבחינה טכנית הכול נכון, חוץ מדבר אחד, התפתחות כזאת מנוגדת לטבע האדם. לשנות את הטבע מאגואיסטי לאלטרואיסטי תוכל רק שיטת החינוך אינטגרלית – חכמת החיבור, שמבוססת על חכמת הקבלה. ואחר כך כבר אנשים יוכלו להבין טכנית וטכנולוגית כיצד לפתור את מדרגת ההתפתחות הבאה של האנושות.

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/mzMPB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest